Facebook: Jak tato síť vydělává miliardy a zaměstnává tisíce lidí?

Facebook: Jak tato síť vydělává miliardy a zaměstnává tisíce lidí?

O tom, že budoucnost ekonomiky přímo ovlivňuje míra inovací a technologický posun, bylo napsáno již mnoho. Přesto neuškodí si trochu rozebrat tento problém na konkrétních příkladech. Největší sociální síť na světě momentálně interně zaměstnává něco okolo 2 000 zaměstnanců. Z globálního pohledu není toto číslo vůbec vysoké. Proč tedy dáváme tuto malou internetovou firmu jako příklad, který má nějak výrazně ovlivňovat ekonomiku?

Odpověď je velice jednoduchá. Je třeba si uvědomit, že ekonomiku Facebooku netvoří pouze 2 000 interních zaměstnanců, soukromí investoři a investiční fondy. Mnohem více peněz se totiž točí právě v ekonomice a pracovních místech, které Facebook vytvořil nepřímo. Zlomovým okamžikem bylo veřejné otevření API v roce 2006.  Najednou měl totiž celý svět možnost vyvíjet pro tuto sociální síť aplikace, hry a ostatní nástroje. Pomocí tzvn. mikrotransakcí začaly některé firmy na uživatelích vydělávat neskutečné peníze.

Silným hráčem na poli her je společnost Zynga, která stojí za populární hrou FarmVille a zaměstnává okolo 2 000 lidí. Z jedné firmy zaměstnávající dva tisíce lidí je najednou další stejně velká (do počtu zaměstnanců). Touto společností však výčet těch úspěšných rozhodně nekončí. Facebook se stal platformou pro podnikání a každý na něm může začít vydělávat!

Pár čísel závěrem

Podle studie Marylandské univerzity kolem Facebooku nepřímo vzniklo více jak 200 000 pracovních míst. Celkově vygenerovaná suma peněz v sektoru mezd je více jak 12 miliard dolarů. Facebook v současnosti využívá okolo 800 milionů uživatelů a 2,5 % z nich si každý den spustí aplikaci, hru či službu, která je s touto sítí spojena. Více jak 2,5 milionu webových stránek je s spojeno s Facebookem.

Není to jen Facebook

Facebook samozřejmě není jediným příkladem toho, jak nové inovativní firmy mohou nějakým způsobem rozhýbat trh a ovlivnit tím ekonomiku. Platí to prakticky pro všechny rozšířené sociální sítě. Téměř nepředstavitelné množství pracovních míst vytvořil také Apple, který pomocí App Storu dává vývojářům šanci jak poměrně snadno prodávat své aplikace po celém světě. Dalším příkladem za všechny je Google. S jeho příchodem se vyrojilo obrovské množství SEO odborníků, expertů na PPC kampaně, atd.

Komentáře

Nahoru