Facebook: Jak se díky němu muž, který byl ve vězení, stal milionářem

Před třemi lety měl Fyk hodně málo peněz, byl ve vězení a uvažoval o sebevraždě. Pak ale využil sílu Facebooku a obrátil svůj život naruby. Dnes vlastní WTF Magazine a FunnierPics.net. Vydělává 275 000 dolarů měsíčně. Jak je to možné?

Fykovy finanční potíže začaly v roce 2005. Tehdy pracoval v oblasti nemovitostí, jenže jak pomalu přicházela krize, bylo stále těžší se v tomto oboru uživit. Nakonec se dostal do vážných finančních problémů. Ale nevzdal to. S manželkou a malým dítětem na krku se vyhrabal z toho nejhoršího a našel nový způsob, jak si zajistit příjmy dostatečné výše.

Přátelé ho přivedli k tomu, že by si mohl založit web. Zakoupil si tedy doménu WTFMagazine.com. Nemělo jít o zkratku What The F***, ale o „Where’s The Fun“. Jak napovídá název, Fyk chtěl web naplnit originálním a zábavným obsahem.

„Začali jsme úplně bez peněz. Dávali jsme dohromady nějaký obsah, ale absolutně jsem neměl tušení, co dělám,“ vysvětlil Fyk.

Spustil ho tedy v lednu 2011. Řekl, že to byla vlastně jen stránka plná legrace a hloupých věcí. Jenže jeho facebookové stránky dnes publikují naprosto stejný obsah a přesto jsou tak oblíbené.

Odpočinek ve vězení

Krátce po spuštění WTF se ale Fyk ocitl za mřížemi. Jel do Baltimoru, aby si popovídal s americkou kaskadérskou skupinou Adrenaline Crew. Chtěl s nimi sepsat rozhovor. Jenže tihle opilci se na místě, kde měl probíhat rozhovor, začali rvát. Překvapený Fyk tam jen stál a natáčel celý souboj na svůj smartphone (najdete ho v úvodním videu). Když viděl, že by se muži mohli zranit, zastavil nahrávání a pokusil se je dostat od sebe. Místo toho na něj však svalili vinu za rvačku a byl obviněn z pokusu o vraždu.

Prý to byla jen hloupá opilecká rvačka. Navíc se s lidmi, kteří byli do boje zapojení, poprvé setkal jen o několik minut dříve. Přesto musel strávit dva měsíce ve vězení a jeho rodina utratila zbytečné peníze za právníka. Pak bylo obvinění staženo a Fyk byl propuštěn. Jenže to, že byl ve vězení, už nikdy nikdo nenapraví.

Byl opravdu zoufalý, nevěděl, jak získat peníze. Snažil se vymyslet způsob, jak by k nim přišel hodně rychle. Dokonce ho napadlo, že by o svém zvláštním příběhu mohl sepsat knihu. Tenhle nápad ale zavrhl, protože není dobrým spisovatelem.

fyk

Před pár lety uvažoval o sebevraždě. Teď je milionář a klidně si může dovolit Ferrari. To všechno díky Facebooku.

Viděl potenciál ve Facebooku

Pak ho ale napadly sociální sítě. To bylo to jediné, co mohl použít, a bylo to zdarma. Stránky firem začaly na Facebooku v roce 2007, ale nezaznamenaly žádný velký boom. Ani v roce 2011 si ještě nikdo nebyl jistý, zda budou mít nějaký potenciál. Fyk v nich ale viděl příležitost.

Prvně na Facebooku vedl jen jednu stránku a to WTF Magazine. Jenže netrvalo dlouho a uvědomil si, že by mohly být stejně užitečné i stránky, které nijak nesouvisí s jeho webem. Tak začal zakládat ještě spoustu dalších stránek z různých odvětví. Bylo to trochu zvláštní a manželka ho pokládala za blázna. Neměli ani na jídlo k večeři a on si celé dny vysedával u Facebooku.

Karta se obrátila

Nyní je ale všechno jinak. Celé to úsilí se vyplatilo. Fyk nyní vlastní asi 40 facebookových stránek, které mají dohromady přes 28 milionů lajků. Dosáhne přes ně k 260 milionům lidí. Hlavně má ale ročně miliony dolarů z reklamy. Dokonce si může dovolit zaměstnávat 16 lidí.

Teď je mu čtyřicet a je milionář. A to výhradně díky Facebooku. Tak lehké to ale není. Pořád si hraje na kočku a myš s dospívajícími hackery a digitálními zloději. Třeba v únoru letošního roku mu na Facebooku přišla zpráva s prostým textem „Bro“. Poslal ji jakýsi Anthony. Ale o pár minut později se ukázalo, že přestaly fungovat stránky FunnierPics.net. Google Analytics  prozradil, že počet aktivních čtenářů okamžitě klesl ze 3000 na nulu. Anthony mu nechal na Facebooku další zprávu:

wtf-magazine

Takové útoky se prostě stávají.  Taky musí hlídat neustále se měnící Facebook algoritmus. Ale za ty miliony to určitě stojí…

Zdroje: Business Insider

Komentáře

Nahoru