Dnes vyšlo 1 článků

Facebook Home zatím jen pro Android, začne Facebook vyvíjet i vlastní smartphone?

Facebook Home zatím jen pro Android, začne Facebook vyvíjet i vlastní smartphone?

Spekulace o tom, že Facebook chystá vlastní telefon, se částečně nenaplnily. Ale minimálně udělal Facebook první krok k tomu, aby za nějaký čas mohl přijít s vlastním mobilním zařízením, které se pokusí procpat všem dalším ovečkám přesně tak, jak to dělá Apple. Včera totiž Mark Zuckerberg, šéf největší sociální sítě světa, představil nové rozhraní pro Android zařízení, které mění zaběhnuté pořádky. A zároveň ve spojení s HTC ukázal nový telefon určený exkluzivně pro Facebook Home.

„Více než 20 % času trávíme na sociálních sítích prostřednictvím mobilních zařízení. Denně se podíváme na obrazovku mobilního telefonu více než 100x. Když tedy tolik času trávíme u mobilních zařízení, tak jak bychom mohli udělat celý proces využívání mobilních aplikací zjednodušit?“

Hlavní devizou nového facebookového rozhraní je způsob, jakým se dívá na práci s chytrým telefonem. Zatímco současná mobilní zařízení jsou postavena především kolem různých aplikací, skrze které komunikujeme s ostatními. Sociální síť Facebook chce tento zaběhnutý model změnit a místo aplikací se soustředit především na samotné uživatele. Proto je ostatně možné ve Facebook Home z jakéhokoliv místa komunikovat se svými přáteli na sociálních sítích, dívat se na to, co sdílí a kde. To byla ostatně celá základní myšlenka Facebook Home. A i proto se rozhodli se zaměřit práve na platformu Android. Jak by to celé mohlo vypadat, to vám prozradí následující video.

„Na Androidu je skvělé, že je tolik otevřený oproti iOS,“ přiznal Zuckerberg.

Facebook měl díky tomu možnost integrovat své inovativní rozhraní hluboko do operačního systému, a tak se Facebook Home prakticky chová jako plnohodnotný systém, ačkoliv je pouze nadstavbou klasického Androidu od Googlu.

Novinky, které přináší Facebook Home – Coverfeed a Chat Heads

Zásadní změny oproti dosavadním zvyklostem ve Facebook Home doznávají uzamčená obrazovka, hlavní obrazovka a komunikační funkce. Na uzamčené obrazovce se nachází tzv. „Coverfeed“, který zobrazuje nejnovější příspěvky vašich přátel a vy je můžete okamžitě komentovat. K seznamu aplikací se dostaneme tažením uzamykacího tlačítka, načež se zobrazí klasická mřížka s ikonami aplikací a v horní liště známá tlačítka pro vložení nového statusu, nebo fotografie. Zkrátka sociální funkce a přátelé na prvním místě, až poté aplikace.

Co se týče komunikace, která je zásadní částí Facebooku, vše se točí kolem tzv. „Chat Heads“. Chat Heads představuje kombinaci klasické textové zprávy a zprávy z Facebooku. Jakmile vám někdo napíše zprávu, na displeji se vám objeví bublina s profilovými obrázky vašich přátel, které vás bude tímto způsobem informovat o tom, že vám právě dorazila nová zpráva. Výhodou „Chat Heads“ je také to, že jsou s vámi napříč celým systémem, takže i když máte otevřenou jinou aplikaci, v libovolném místě na displeji máte stále bubliny s vašimi kontakty, kterým tak můžete kdykoliv napsat. Na uzamčené obrazovce se zase objevují klasické notifikace o aktivitě vašich přátel.

Aplikace Facebook Home by se měla objevit v Google Play Store někdy kolem 12. dubna. Mark Zuckerberg ve svém projevu také slíbil, že hodlají aktualizovat celou appku aspoň jedenkrát za měsíc.

Coverfeed a Chat Heads

Facebook Home bude zatím dostupné mobilní telefony od HTC a Samsung Galaxy

Prozatím bude Facebook Home dostupný na šesti zařízeních – HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S III, Galaxy S4 a Galaxy Note II.

Šestým zařízením je nově představené HTC First, což je telefon vyrobený exkluzivně pro Facebook Home a nabízet ho bude výhradně americký mobilní operátor AT&T.

Prozatím bude jeho nové rozhraní dostupné na šesti zařízeních – HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S III, Galaxy S4 a Galaxy Note II.

HTC First přijde s předinstalovaným Facebookem Home, který poběží na Androidu 4.1. HTC First má 4,3palcový displej a pohání ho dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400. Také tento nový telefon bude dostupný od 12. dubna a startuje na cenovce 100 dolarů (2000 korun). Do Evropy se HTC First teprve chystá.

Zuckerberg nicméně očekává, že se Facebook Home postupně rozroste na větší množství zařízení. Dočkat by se mohly například Sony, ZTE, Lenovo, Alcatel či Huawei.

Ačkoliv je HTC First určen exkluzivně pro nový Facebook Home, rozhodně to není „ten“ Facebook phone, o němž se v posledních měsících spekulovalo. Facebook Home je sice jen nadstavba pro Android, ale Zuckerberg míní, že to je správná cesta. Vlastnímu telefonu by nevěřil.

„Jsme komunita více než jedné miliardy lidí a těch nejúspěšnějších telefonů, iPhone nepočítaje, se prodá deset dvacet milionů. Pokud bychom vydali telefon, dosáhli bychom s ním jen na 1 nebo 2 procenta našich uživatelů. To pro nás není lákavé. Chtěli jsme raději co nejvíc telefonů přetvořit na ‚Facebook telefony‘. Proto Facebook Home,“ vysvětlil Zuckerberg.

Výkonného ředitele Facebooku se novináři po prezentaci také ptali, zda je možné, že se Facebook Home objeví i na iOS. Kvůli uzavřenosti jablečného systému je však taková možnost nepravděpodobná.

„S Applem máme skvělé vztahy. Cokoliv, co se bude dít s Applem, se však musí dít ve spolupráci s ním,“ přiznal Zuckerberg, že situace není tak jednoduchá jako na Androidu, který je otevřený, a Facebook tak nemusel spolupracovat s Googlem. „Kvůli závazku Googlu k otevřenosti můžete zažít na Androidu to, co nikde jinde nemůžete,“ uvedl 29letý šéf populární sociální sítě a pokračoval ve chvále Googlu. „Myslím si, že Google má v následujících dvou letech kvůli otevřenosti své platformy příležitost začít dělat věci, které jsou mnohem lepší, než ty, které mohou být vytvořeny na iPhonu. Rádi bychom naší službu nabídli i na iPhonu, ale dnes to prostě není možné.“

Spolupráci s Applem nicméně Zuckerberg rozhodně nezatracuje. O oblíbenosti iPhonů moc dobře ví, stejně tak ale ví o popularitě Facebooku.

„Budeme s Applem pracovat na tom, abychom uživatelům doručili co nejlepší zážitek, ale aby byl pro Apple akceptovatelný. Je tu spoustu lidí, kteří milují Facebook, na mobilech tráví pětinu času právě na Facebooku. Samozřejmě že lidé milují také iPhony, stejně jako já miluji ten svůj a velice rád bych dostal Facebook Home i sem,“ přiznal Zuckerberg.

Zuckerberg také prozradil, že by do budoucna rád do svého nového rozhraní přidal také další sociální sítě. Prozatím s nimi ovšem nepočítá.

„Facebook Home bude otevřený. Za nějaký čas bychom do něj rádi přidali také více obsahu z jiných sociálních služeb, ale při startu k tomu nedojde.“

Zdroj: https://jablickar.cz/facebook-predstavil-nove-rozhrani-facebook-home-pro-android/

Nevýhody Facebook Home

Facebook Home nevýhody

Jediný problém je zřejmě v tom, že se váš telefon v podstatě promění v jedno velké notifikační centrum, které bude vždy a všude hlásit vše, co se stalo mezi vašimi přáteli.

Nedlouho po tiskové konference vznikly také první parodie utahující si z Facebook Home.

Pokud jste tedy opravdu závislý na sociálních sítích a potřebujete vědět, že Mařenka šla se psem a Pepíček dostal další pětku ve škole, je pro vás Facebook Home to pravé. Pokud je pro  Vás telefon pracovní nástroj, ve kterém sice máte Facebook, ale používáte jej jen když chcete a to pár desítek minut denně, jste normální člověk a Facebook Home není nic, bez čeho nemůžete žít. Osobně vidím největší problém v tom, že pokud je vám patnáct, máte 500 “přátel”, jen těžko ještě uvidíte obličej někoho v reálu, protože oči od displeje svého smartphonu již jen těžko odtrhnete.

Slova na závěr

Facebook a HTC tak dali hardcore internetovým uživatelům první prostředek, jak být neustále ve spojení se svým okolím na sociálních sítích. Sám Zuckerberg pak přiznal, že díky Facebook Home se velice přiblížili myšlence začít prodávat také mobilní zařízení vlastní výroby. Ostatně – zatím to právě vypadá, že si Facebook připravuje půdu pro příchod vlastního zařízení a jak spousta lidí věřila, právě se spuštěním Facebook Home oznámí Facebook také uvedení nového přístroje na trh. Zatím se tak nestalo. Ale uvidíme časem.

Zdroj: https://appleinsider.com/articles/13/04/04/facebook-unveils-facebook-home-for-android-new-facebook-devoted-htc-first

Komentáře

Nahoru