Facebook cenzuruje obrázky proroka Mohameda dva týdny poté, co tvrdil, že bojuje za svobodu projevu

Je to zhruba dva týdny, co Mark Zuckerberg hrdě hlásil #JeSuisCharlie a povídal o významu svobody projevu. Teď to ale vypadá, jako by se situace změnila. Facebook totiž začal v Turecku cenzurovat obrázky proroka Mohameda – včetně obrázků, které mají co dočinění s Charlie Hebdo.

zuckpost

“Facebook byl vždycky místem, kde lidé z celého světa sdíleli své myšlenky a názory,” píše Mark.

V příspěvku v souvislosti s Charlie Hebdo Mark psal o tom, že nebudou cenzurovat žádného Mohameda… Jenže o dva týdny později přesně to udělali. Obdrželi soudní příkaz od soudu v Ankaře a podřídili se mu. Nic jiného jim koneckonců nezbylo, protože soud pohrozil, že jinak všem svým obyvatelům kompletně zakáže přístup k Facbooku. A tak v Turecku na Facebooku neuvidíte obrázek, který by urážel proroka Mohameda.

Možná jste zaznamenali informaci, že na obálce Charlie Hebdo se týden po teroristickém útoku objevila karikatura proroka Mohameda s tabulkou se slovy Je Suis Charlie (já jsem Charlie). I ta je v Turecku na Facebooku nepřípustná.

mohammed

I tohle je prý urážlivý obrázek Mohameda, takže na turecký Facebook nepatří

Facebook tureckou vládu musí poslouchat

Facebook s tureckou vládou spolupracuje daleko více než třeba Twitter nebo YouTube. Jen v prvním pololetí loňského roku ho Turecko požádalo o cenzuru 1893 různých věcí. Je to kvůli přísným tureckým zákonům, které zakazují kritizovat například prezidenta či celý stát. Turecko to bere dost vážně. V prosinci tam byl například jeden teenager zatčen za čtení prohlášení, které kritizovalo prezidenta.

facebook_censorship_requests_by_country

Nejvíce věcí chtěla cenzurovat Indie, na druhém místě je Turecko

Facebook je globální společností a pochopitelně musí dodržovat zákony jednotlivých zemí. Ale nemá tedy potom tvrdit to, co tvrdí.

„Jsem odhodlán budovat službu, kde můžete mluvit volně a bez strachu z násilí,“ hlásal Mark ve svém výše uvedeném prohlášení o Charlie Hebdo.

Nějak ale zapomněl dodat, že to platí jen do té míry, do jaké nesahají zákony dané země.

Zdroje: Washington Post, Cnet

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru