Facebook buduje konkurenční zbraň – CML

Facebook buduje konkurenční zbraň – CML

Facebook chce ve svém prostředí využívat umělou inteligenci. Sehnal proto osmičlenný tým zaměřený na vývoj umělého mozku, který bude třídit, posuzovat apod. všechna data na sociální síti.

Jedno ze svých velkých tajemství odtajnil Facebook a to, že sehnal osmičlenný tým, který už nyní plně pracuje na vývoji plně funkční umělé inteligence sítě (tzn. umělý elektronický mozek). Tento umělý elektronický mozek by mohl sociální síti přinést především konkurenční výhodu v analýze dat, které jsou v případě Facebooku poměrně objemné a denně jich stále více a více přibývá, takže velikost uživatelských dat, které Facebook každý den musí přetřídit je obrovská – data více než miliardy aktivních uživatelů, deseti milionů stránek a milionu aktivních inzerentů. Právě kvůli tomuto, že se denně Facebook musí prokousat zpracováním, tříděním a uložením, aby se v případě mohli data opět načíst (popř. obnovit) chce sestrojit již zmiňovaný CML ( centrální mozek lidstva).

Tyto data musí zpracovávat také, aby když si uživatel vyžádá nějaké důležité / zajímavé informace, aby mu je mohla sociální síť během několika sekund poskytnout. Veškerá tato práce s daty požaduje velké množství softwaru, které vyhodnocují data a následně s nimi pracují. Facebook, ale chce realizovat myšlenku na efektivnější způsob, jak se zbavit těchto denních problémů, kterým čelí – a to tím, že vyrobí umělou inteligenci ( CML), který se už nyní pod rukami speciálně zaměřeného týmu rodí.

MIT Technology Review nedávno informovali právě o tom, že největší sociální síť Facebook začíná „budovat svoji novou zbraň“ – na umělé nervové síti, čemuž se říká “ deep learning“. Není proto náhodou, že se interně v Facebooku říká „tým pro umělou inteligenci“.

Umělou inteligenci využívá i Google

Jednou z výhod umělých inteligencí je rychlost zpracování dat, než u ostatních technik. Důkazem toho je i celosvětový portál Google, který vužívá také umělou inteligenci – GOOGLE BRAIN – neuronovou síť složenou celkově z šestnácti tisíců procesorů. Autoři při testování udělali z několika momentek videa na YouTube, že po chvíli mozek začal automaticky rozeznávat kočky ( bez jakékoliv přípravy). Takže jim mozek následně mohl usnadňovat práci – např. řadit příspěvky v news feedu.

Facebook tedy došel k závěru, že umělá inteligenci je pro ně jako stvořená a že díky ní mohou objevovat další souvislosti mezi jednotlivými uživateli, na které  jen tak někdo nepřišel. Umělý mozek má totiž také dvě odzkoušené funkce – rozpoznávání hlasu a emocí, které se právě sociální síti náramně hodí. Dále také dokáže řadit fotografie v různých albech nebo rozhodovat, které fotky jsou a nejsou vhodné na sociální síť.

Tým, který projekt realizuje udává své dva cíle – pomoci společnosti vyvíjet své možnosti a produkty a popohnat výzkum deep learning softwaru. Společnost je také v budoucnosti ochotna výsledky projektu uveřejnit celému světu pro další rozvoje a výzkumy.

b3457d2c-a133-4fa4-864a-19281699307f

zdroj: www.tyinternety.cz / foto: img.geocaching.com/

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

Nahoru