Facebook bude pomáhat při katastrofách

Všichni moc dobře víme, že Facebook už není to, co bývával. V nedávné studii dokonce vyšlo najevo, že ho teenageři opouští. Ovšem není to tak zlé, vliv na celkový růst společnosti to očividně nemá. Navíc dlouhodobý úspěch Facebooku nebude záviste na jeho popularitě mezi dospívajícími. Půjde o to, zda se z nástroje k prokrastinaci dokáže stát užitečným nástrojem.

Co může Facebook udělat, aby byl nepostradatelný? Aktuálně se snaží zjistit, zda to třeba nebude nová bezpečnostní funkce.

Když přijde nějaká větší katastrofa, jako třeba zemětřesení nebo povodeň, Facebook na smartphonech uživatelů v postižené oblasti zobrazí otázku, zda jsou v pořádku. Bude po nich chtít kliknout buď na tlačítko „Jsem v bezpečí“ nebo „Nenacházím se v této oblasti“. Hodnota zmáčknutého tlačítka se jednak publikuje na jejich profilu a jednak bude shromažďována v databázi, kde je pak mohou dohledat přátelé či rodina.

safetycheckmobielcarousel

Jste v pořádku?

Nápad prý vznikl v reakci na situaci japonského zemětřesení a tsunami v roce 2011. Už tehdy lidé přes Facebook zjišťovali, zda jsou jejich blízcí v pořádku.

Má to ale háček

Snad jediným, ovšem o to závažnějším problémem, je připojení k internetu. Je to sice hezké, že Facebook něco takového vymyslel, ale i kdybyste měli mobilní data, katastrofy často shodí veškeré sítě.

I na tom se prý ale pracuje. Facebook jedná s několika společnostmi (mj. i s Googlem) a přemýšlí se o případném nasazení dronů a dalších létajících objektů, které by do postižených oblastí mohly přinést Wi-Fi připojení.

Tak uvidíme. Budeme doufat, že ještě hodně dlouho nebude žádná příležitost využít tuto pomoc při katastrofách v praxi.

Zdroje: TechCrunch, Slate

Komentáře

Nahoru