Facebook bude od ledna prodávat vaše jména i fotky

Facebook bude od ledna prodávat vaše jména i fotky

Jak jste jistě zaregistrovali, Facebook od 1. ledna příštího roku chystá změnu svých pravidel. Sám vás na to upozorňuje, všude se o tom píše, Facebookem se šíří hoaxy, kterými se lidé proti změnám chtějí bránit. Ale nic nepomůže. Největší sociální síť totiž v rámci těchto podmínek bude klidně schopná prodat vaše fotografie.

„Povolujete nám použít vaše jméno, profilovou fotku, obsah a informace ve spojení s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem, který poskytujeme nebo zprostředkováváme.“

Facebook sice tvrdí, že to bude jen pro zobrazování reklam, které by vám měly být přizpůsobené na míru. Jenže… Tohle vyjádření může taky úplně klidně znamenat třeba to, že vaše jméno, fotky a další informace poskytnou různým firmám. A nemusí vám za to vůbec platit. Nemusí vám o tom dokonce ani říct. Nemáte na to právo.

Mimochodem je to vlastně tak, že Facebook může prodat úplně všechno, co o vás ví. Nejde jen o fotky nebo jména. Třeba zprávu jako takovou ani nelze chránit žádným autorským zákonem, takže máte smůlu. I jejich obsah může být předmětem obchodu.

Navíc když na Facebook nahrajete nějakou fotku nebo video, ani po smazání si nemůžete být jisti, že je opravdu pryč. Nevíte totiž, kolik lidí ji sdílelo, olajkovalo či jinak šířilo dál. V databázích Facebooku je tedy pravděpodobně uložená několikrát. Jednou jako ta fotka, kterou jste nahráli. Podruhé třeba jako fotka, kterou sdílel někdo z vašich přátel. A tak dále. Nad tím prostě nemáte kontrolu.

Nesouhlasíte?

Tak si zrušte Facebook. Jiné řešení neexistuje. Tím, že sociální síť používáte, jí totiž udělujete souhlas k jejím podmínkám.

„Facebook není žádná veřejná služba, je to soukromý byznys. Máte právo rozhodnout se, jestli tam budete, nebo ne,“ uvedl soudní znalec v oboru IT Vladimír Smejkal.

A víte co? Facebook moc dobře ví, že si může dovolit nastavit takové podmínky. Lidé se sice budou bouřit, ale profil si stejně nikdo nezruší. Jsme na jeho služby už natolik zvyklí, že jsme schopní tohle překousnout.

A když na Facebooku nejste?

Co když se objevíte na fotografii někoho jiného, ale sami profil na Facebooku nemáte? V tom případě jim neudělujete žádný souhlas s podmínkami a klidně je můžete žalovat. V boji proti takové velké firmě ale budete potřebovat hromadu štěstí. Šance na výhru bude zřejmě mizivá.

Nic jiného než zrušení profilu nepomůže

V reakci na změnu podmínek se Facebookem začal šířit hoax, který se poprvé objevil v roce 2012.

„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou),“ začíná text statusu.

Jenže nic takového vám nepomůže. Facebook se podle něčeho, co si napíšete na profil, řídit opravdu nebude. On vás nemusí poslouchat. To vy souhlasíte s jeho podmínkami. A pokud ne, zrušte si profil. Nic vám přece nebrání, ne?

Upřímně, není to tak jednoduché. Jistě vás napadá spousta důvodů, které vám brání. Potřebujete komunikovat s přáteli. Hodně webů využívá komentáře přes Facebook. Dozvíte se tam, co se děje. Máte přehled o tom, jak se mají a co dělají vaši známí. Možná sociální síť používáte i pracovně.

Mark Zuckerberg to má prostě dobře podchycené. Nezmůžeme nic. 

Na kompletní znění podmínek se podívejte přímo na Facebook. Nebo zkoukněte aspoň rychlý přehled

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru