Facebook bude možná každému uživateli v USA platit 10 000 dolarů

Facebook bude možná každému uživateli v USA platit 10 000 dolarů

Facebook letos neprožívá moc pěkné Vánoce. Sociální síť totiž v USA čelí žalobě za to, že čte soukromé zprávy uživatelů bez jejich souhlasu. A za to by měla platit tučnou pokutu.

Žaloba byla podána už před dvěma lety, ale teprve minulý týden soudkyně Phyllis Hamilton v Oaklandu v Kalifornii rozhodla, že se jedná skutečně o vážný problém, který by se měl prošetřit. Skupinka lidí v žalobě uvádí, že Facebook čte jejich soukromé zprávy, které pak prodává různým společnostem, aby mohly lépe cílit své reklamy.

Ano, Facebook to skutečně dělá. On na to totiž má právo

Facebook se odvolal s tím, že na to má plné právo. Vždyť se čtením soukromých zpráv souhlasíte už ve chvíli, kdy se na něj zaregistrujete! Soudkyně ale odvolání zamítla a chce celou věc pořádně prošetřit.

Pokud by se ukázalo, že je obvinění oprávněné, mají se obyvatelé USA na co těšit. Každému člověku na území USA, který od doby podání žaloby před dvěma lety na Facebooku poslal aspoň jednu zprávu, by Facebook musel vyplatit 10 000 amerických dolarů.

Lidé doufají, že by to šlo i v Evropě

No kdo z vás by nechtěl být o 200 000 Kč bohatší? Někteří lidé už plni naděje přemýšlí o tom, zda by se žaloby nemohly chytit i evropské soudy a rovněž od Facebooku něco získat. V Evropě se obvykle sice nevyplácí tak vysoké odškodné, ale i polovina by bohatě stačila, že?

Jenže zrovna moc nadějně to nevypadá. Hlavní příjmy Facebooku plynou z reklamy, už tedy jen z důvodu cílení reklamy se bude hodně snažit všem objasnit, že na čtení soukromých zpráv má právo. A podle svých podmínek skutečně má. Jestli se vám to nelíbí, prostě si přes Facebook psát přestaňte.

Zdroje: Engadget, TNW

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru