Dnes vyšlo 15 článků

Facebook brzdí veřejnost v boji proti dezinformacím a nenávistným projevům

Facebook brzdí veřejnost v boji proti dezinformacím a nenávistným projevům

Frances Haugen říká, že ve své době s Facebookem viděla „střet zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost a tím, co bylo dobré pro Facebook“. Jmenuje se Frances Haugen. To je fakt, který Facebook toužil vědět od minulého měsíce, kdy anonymní bývalý zaměstnanec podal stížnost na federální vymáhání práva.

Stížnosti uvádějí, že vlastní průzkum Facebooku ukazuje, že zesiluje nenávist, dezinformace a politické nepokoje – ale společnost skrývá, co ví. Dokumenty se poprvé objevily minulý měsíc ve Wall Street Journal. Ale dnes večer Frances Haugen odhaluje svou identitu.

“Věc, kterou jsem na Facebooku viděla znovu a znovu, byla, že došlo ke střetu zájmů mezi tím, co bylo dobré pro veřejnost a tím, co bylo dobré pro Facebook. A Facebook se znovu a znovu rozhodl optimalizovat pro své vlastní zájmy, jako je vydělávání více peněz.” Frances Haugen je 37 let. Je to odbornice na data s titulem v oboru počítačového inženýrství a magisterským titulem z Harvardu v oboru podnikání. 15 let pracuje pro společnosti včetně Google a Pinterest.

„Viděla jsem spoustu sociálních sítí, ale na Facebooku to bylo podstatně horší než cokoli, co jsem viděl předtím. Představte si, že víte, co se děje uvnitř Facebooku, a nevíte, že to nikdo zvenčí neví. Někdy v roce 2021 jsem si uvědomila, že musím začít systematicky střádat důkazy, než s tím vyjdu na veřejnost. Důkazy museli být neprůstřelné.“

Výše řečenému se přizpůsobují i politické strany. Jeden z dokumentů, které Haugen zajistila, ukazuje, jak politické strany v Evropě používají negativní reklamy, aby měly engagement a tím pádem i větší dosah. „Nutíte nás zaujímat pozice, které nemáme rádi, protože víme, že jsou špatné pro společnost. Víme ale, že když tuto pozici nezaujmeme, nemůžeme na sociálních sítích vyhrát,“ shrnula Haugen postoj politických stran.

Zdroj, foto: cbsnews.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru