Facebook: Algoritmus ukáže, s kým jste ve vztahu

Facebook: Algoritmus ukáže, s kým jste ve vztahu

Někteří lidé se rádi dají na Facebooku do vztahu a celému světu tak ukazují, že k sobě patří. Jiní si to raději nechávají pro sebe a nepotřebují se chlubit. Ale věřte, že i v tomto případě lze vaši lásku odhalit. To, co na Facebooku děláte, vás totiž dokonale prozradí.

Jon Kleinberg, profesor počítačových věd na Tisch University, a Lars Backstrom, který nyní pracuje ve Facebooku, vytvořili zajímavý algoritmus. Tento algoritmus dokáže správně identifikovat vašeho partnera či partnerku.

Odhalí budoucnost vztahu

Jak můžete tušit, metoda funguje nejlépe v případě manželství či dlouhodobých vztahů. Čím delší vztah, tím lépe. Dokonce se ukazuje, že pokud algoritmus nenajde partnera nebo partnerku, je zde zvýšená pravděpodobnost, že se vztah za měsíc nebo dva rozpadne.

Vědci pro zkoušku svých nápadů používali anonymní data 1,3 milionu náhodně vybraných uživatelů. Podmínkou byl minimální věk 20 let a status „ženatý/vdaná“, „zadaný/á“ nebo „zasnoubený/á“.

A man is silhouetted against a video screen with an Facebook logo as he poses with an Dell laptop in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica

Co máte společného

První odhad vědců byl, že by partneři mohli mít mnoho společných přátel. To sice fungovalo, ale ne tak, jak by si představovali. Partnera tímto způsobem objevili asi ve 25 %. A tak představili koncept, kterému říkají „rozptyl“. Jde o to, že společní přátelé partnerů nejsou navzájem v úzkém kontaktu, ale naopak jsou rozptýlení ve více oblastech života. Váš přítel či přítelkyně totiž obvykle chodí tam, kam chodíte vy, zná vaše kolegy a ostatní vaše známé.

A tenhle nápad se skutečně ukázal jako fungující. Když k němu nakonec vědci přidali ještě sledování toho, jak často se vzájemně díváte na své profily, účastníte se stejných událostí nebo jste na společných fotografiích, výsledky byly velmi přesvědčivé. Partnera se podařilo identifikovat v 70,5 % případů.

facebookgrap

Společní přátelé snadno ukáží vazby. Dvě velké skupiny (nahoře a vpravo) zobrazují zřejmě kontakty z práce a z vysoké školy nebo něco podobného. Všimněte si ale jednoho človíčka vlevo dole, který je ve středu několika různých vazeb. Toho algoritmus určil jako partnera.

S manželstvím je to jednodušší

Pokud se občas objevil omyl, bylo to vlivem rodinných příslušníků. Algoritmus občas určoval jako partnery rodinné příslušníky či rodinné příslušníky skutečných partnerů. Pokud jste však vdané nebo ženatí, situace je jednodušší a algoritmus se mýlí méně. S přesností 79 % totiž dokonce dokáže určit, zda je identifikovaný vztah manželstvím.

Vědci uvádí, že mohou existovat i jiné způsoby zakládající se na principu rozptylu, včetně sdružování lidí do různých kategorií. Backstrom, který vymyslel doporučování přátel na Facebooku, nyní hledá způsoby, jak vyhodnotit příchozí zprávy na základě vztahu příjemce k odesílateli.

Zdroje: Phys, CTV, fotografie: Paul Sakuma, Dado Ruvic

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru