Facebook: 6 největších lží, které tam o sobě každý tvrdí

Facebook: 6 největších lží, které tam o sobě každý tvrdí

Když lidé něco zveřejňují na Facebooku, často si neuvědomují, jaké to může mít následky. Není výjimkou, že někdo dostane padáka nebo je zatčen jenom proto, že byl příliš upřímný na Facebooku. Ale kde je ta hranice neupřímnosti?

Zilla van den Born, holandská studentka, se to rozhodla vyzkoušet. Nahrávala na Facebook fotky, ze kterých to vypadalo, že je na dovolené v jihovýchodní Asii. Místo toho byla celou dobu doma.

„Udělala jsem to, abych lidem ukázala, jak jsme ovlivňováni tím, co uvidíme na sociálních sítích, a že jsme vytvořili online svět, který už s realitou nemá nic společného,“ vysvětlila van den Born. „Mým cílem bylo ukázat, jak snadné a časté je zkreslení reality. Každý ví, že fotografie modelek jsou upravovány. Ale často přehlížíme skutečnost, že upravujeme i realitu svého vlastního života.“

No a online manipulace se skutečností vlastně není nic nového. Ale o čem lidé na Facebooku nejvíce lžou?

1. Nepřesné osobní údaje

To je v podstatě ten nejlepší druh lži, se kterou se na Facebooku můžete setkat. Facebook se snaží proti falešným účtům zakročit, ale přesto existují. Někteří lidé si je vytváří pro zábavu, jiní z bezpečnostních důvodů a celebrity například proto, aby si udržely anonymitu.

Nicméně přestože většina lidí nemá důvod se prezentovat jako úplně jiný člověk, mnozí to dělají, aby se trochu ochránili. V roce 2012 měla čtvrtina uživatelů Facebooku na svém profilu falešné informace, aby chránili svou identitu. Lhaní o svých narozeninách je jedna věc a je to pochopitelné, ale proč by si někdo měl dát jiné jméno?

2. Věk

Pokud dospělý nechce zveřejnit svůj věk, je to v pořádku. Horší je, když se do tohoto problému dostanou děti. Pokud se chcete přihlásit na Facebook, teoreticky by vám mělo být více než 13 let. Ale podle výzkumu více než 80 % dětí o svém věku lže.

3. Předstírání, že jste si přečetli něco, co jste nečetli

Spousta lidí na Facebooku sdílí odkazy na různé články. Zřejmě očekáváte, že si takový článek přečetli a zaujal je, proto jej doporučují i vám. Nicméně tak to není. Lidé často jen předstírají kulturní gramotnost. Občas se prostě hodí, když vaši přátelé vědí, že jste přelouskali ten článek v angličtině. I když jste se ve skutečnosti podívali jen na obrázky.

4. Photoshop

Uživatelé Facebooku používající Photoshop jsou téměř stejní jako ti lháři na Instagramu, co tvrdí, že použili #nofilter. Výsledky jejich photoshopové práce navíc často dopadají tak příšerně, že je opravdu těžké pochopit, proč se do toho vůbec pouštěli.

photoshop-fail

Photoshop dokáže doslova kouzla

Nikdo neříká, že Photoshop není super. Ale musíte ho umět používat. Existuje spousta odborníků, kteří to zvládají. Průměrný uživatel Facebooku to ale většinou není. Tak se nesnažte lhát o svém těle. Možná byste mohli dojít k závěru, že bez úpravy vypadá lépe.

5. Hoaxy o smrti různých celebrit

Tyhle zprávy jsou sice častější na Twitteru, ale na Facebooku se jim rovněž poměrně daří. Zjistila to Celine Dion. A Jackie Chan, který musel také dokazovat, že je stále naživu. Bill Nye se stal obětí těchto vtípků vícekrát. Dokonce se objevovaly stránky věnované jeho smrti, které měly tisíce lajků.

Takovéto informace totiž lidem, kteří je sdílejí, přinesou spoustu popularity, lajků, komentářů a sdílení.

6. Snaha přesvědčit lidi, jaký máte úžasný život

Sociální sítě nás nutí vypadat zajímavě. Jasně že nezveřejníte snímek z odpoledne, kdy jste seděli u televize. Zveřejníte fotku z nějaké párty nebo pořádné zábavy. Pak budete zase jednou sedět u Facebooku, budete si prohlížet fotky svého kamaráda z Nového Zélandu a budete přemýšlet nad tím, proč je váš život tak nudný.

S tím ale přestaňte! Uvědomte si, že váš kamarád určitě nesdílel fotky toho, jak na dovolené nestíhal letadlo, jak zaspal nebo se brutálně pohádal s přítelkyní. Ne. Každý o sobě zveřejňuje jen to nejlepší. Takže si nepřipadejte méněcenně.

No vzpomeňte si na tu holandskou studentku, o které jsme se bavili v začátku článku. Bylo to jen pár lží, že? Žádný velký problém. Všichni se snažíme něco dokazovat, když se přihlásíme na Facebook.

Zdroj: DailyDot, fotografie: Flickr – Taylor Sullivannate bolt

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru