F.LUX: Aplikace, která šetří oči při práci s počítačem

Při práci s počítačem je nejvíce namáhaný zrak, přičemž oči jsou po několika hodinách za obrazovkou monitoru unavené a podrážděné. Jakmile začnete pociťovat únavu očí, měli byste jim dopřát odpočinek a počítač vypnout. Nicméně, ne vždy je možné se vzdálit od počítače, pokud máte určité pracovní povinnosti. Alternativním řešením je revoluční aplikace f.lux, která je jednoduchá a bezplatná.

Během dne se osvětlení kolem nás mění, neboť záleží na denní době. Během dne jsou naše oči vystavené slunečnímu záření, které nás udržuje v denní kondici. Jakmile se začne stmívat, mozek vylučuje melatonin způsobující únavu.

18iybf7hufj7cpng

Aplikace f.lux

Pakliže se díváte do osvícených obrazovek brzy ráno či pozdě v noci, unavujete oči a potlačujete tvorbu melatoninu. Ačkoliv některé monitory disponují senzorem jasu a upravují jas obrazovky dle okolního světla, teplota barev je neměnná. To je klíčový problém. Počítačové obrazovky produkují modré světlo, které oči přijímají velice dobře během dne. S příchodem nočních hodin je toto světlo pro oči velice nepříjemné a ovlivňuje dokonce spánkový cyklus organismu.

Co je aplikace f.lux?

Moderní aplikace f.lux podle vaší polohy zjistí přibližný čas západu slunce. Jakmile začne tato žlutá hořlavá planeta zapadat, obrazovka začne imitovat přírodu a začne se měnit také teplota barev. Teplota se příjemně přizpůsobí okolnímu světlu, čímž oči nebudou tak unavené.

Aplikace f.lux tedy nastavuje barvy počítače, ale přináší spoustu dalších užitečných funkcí. Automaticky upravuje barvy světel Phillips Hue ve vašem domě. Pakliže vlastníte Mac, v noci se automaticky nastaví tmavé téma na OS X Yosemite.

Aplikace nachází uplatnění u lidí, kteří pracují dlouho do noci, nebo si na obrazovce čtou, píšou či pouze surfují. Aplikaci můžete stáhnout pro Mac, Windows, Linux a také pro zařízení s iOS. Brzy by se měla dostat do oběhu také verze pro Android.

Zdroj / Foto: Life Hacker

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru