Experti radí: 6 typů, jak vaše děti na sociálních sítích udržet v bezpečí

Experti radí: 6 typů, jak vaše děti na sociálních sítích udržet v bezpečí

Dětská psychoterapeutka Amy Morin radí, jak co nejlépe zajistit bezpečnost dětí na sociálních sítích. Doporučuje, aby se rodiče snažili o sociálních médiích dozvědět co nejvíce, vyzkoušeli si jejich fungování na vlastní kůži a nastavili pravidla, která jejich děti pomohou co nejlépe ochránit. Je také třeba mít na paměti, že sociální média se stále mění, a je proto třeba být neustále na pozoru.

Amy Morin, dětská psychoterapeutka a odborná poradkyně pro rodiče doporučuje, aby se rodiče snažili dozvědět více o sociálních sítích, které používají jejich děti.

1. Mějte přehled o sociálních médiích

Nejlepší přehled o fungování sociálních sítích získáte vytvořením vlastního profilu. Můžete tak fungování jednotlivých platforem zažít na vlastní kůži a udělat si obrázek o tom, jaká nebezpečí pro vaše dítě mohou přinést. Zde jsou některé nejpopulárnější sociální sítě:

  • Facebook
  • Twitter
  • Istagram
  • Snapchat
  • Vine
  • Youtube
  • TubIr
  • Secret
  • Whisper
Nejčastější sociální sítě

Nejčastější sociální sítě

2. Stanovte věkovou hranici

Pokud v současné době svým dětem nepovolujete používat sociální média, je vhodné stanovit věkovou hranici, kdy mohou s používáním sociálních sítí začít. Nesmí však mít pocit, že vlastní profil nebudou mít nikdy. Může se pak lehko stát, že si založí profil tajně. Při rozhodování ohledně této otázky také mějte na paměti, že většina sociálních sítí vyžaduje minimální věk 13 let pro založení účtu. COPPA (americký zákon o online ochraně osobních údajů dětí) brání společnostem shromažďovat osobní údaje o dětech mladších než 13 let.

3. Promluvte si s dětmi o nebezpečí a důsledcích sociálních médií

Děti si často neuvědomují důsledky, které přicházejí s používáním sociálních médií a mají tendenci podceňovat fakt, že jejich osobní údaje mohou být velmi snadno přístupné. Často zapomínají na to, že ostatní sledují jejich aktivity. Psychoterapeutka Amy Morin proto navrhuje, aby rodiče o těchto možných dopadech s dětmi komunikovali. Budou- li rodiče s dětmi mluvit o možném nebezpečí, je více než pravděpodobné, že děti budou při umisťování fotografií na sociální sítě více přemýšlet.

4. Udržujte počítač ve společných prostorách vašeho domova

Je rozumné, aby počítač byl ve společných prostorách vašeho domova a měli jste tak větší přehled o tom, jak vaše dítě používá sociální sítě. Morin také tvrdí, že děti si budou dávat větší pozor a budou se vyvarovat nevhodnému chování na sociálních sítích, když vědí, že se jim jejich rodiče dívají přes rameno.

5. Stanovení pravidel

Stanovením souboru pravidel a pokynů jste na dobré cestě, jak dítě naučit pozitivním návykům chování v rámci sociálních sítí. Morin například doporučuje stanovit, kolik hodin dítě může týdně nebo denně na sociálních sítích strávit. Je také vhodné vyhradit si čas na společné procházení bezpečnosti na sociálních sítích. Je však důležité stanovit rozumná pravidla, která vaše dítě nebude mít potřebu tajně porušovat.

6. Pravidelně kontrolujte nastavení ochrany osobních údajů vašeho dítěte

Udělejte si čas na pravidelnou kontrolu nastavení ochrany osobních údajů vašeho dítěte na sociálních sítích. Sociální sítě jsou neustále aktualizovány, stránky, nastavení a aplikace jsou stále měněny, a proto je více než vhodné ujistit se, že profil vašeho dítěte je alespoň v rámci možností bezpečný.

Zdroj/foto: mashable.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru