Dnes vyšlo 15 článků

Experiment: 40 dní randění zdokumentovaných na blogu

Jessica Walsh a Timothy Goodman jsou designéři a zároveň nejlepší přátelé z New Yorku. Oba ve stejný čas neměli žádného partnera. Ona je beznadějná romantička hledající lásku, on je obyčejný chlap, který si rád nezávazně zajde s někým na rande. Oba však byli svými vztahy znechucení, a tak se rozhodli udělat experiment – 40 dní společného randění. A tenhle experiment se stal hitem, vývoj vztahu sledují tisíce lidí.

Začalo to v březnu. Tehdy se rozhodli, že zkusí vést normální čtyřicetidenní vztah a budou ho den po dni dokumentovat. 10. července začali psát na svůj blog fortydaysofdating.com o tom, jaký jejich vztah je. Denně se střídají a budou v tom pokračovat až do 22. srpna, kdy dosáhnou oné čtyřicítky. Nakonec odhalí to, o čem všichni přemýšlíme: Jsou ještě stále spolu?

„Jessie a já jsme byli poslední čtyři roky opravdu dobří přátelé,“ říká Goodman. „Sešli jsme se tady ve společnosti designérů v New Yorku. Vždycky jsme si byli blízcí, ale nikdy to nebylo více než platonický vztah.“

Nápad o tom, že by se mohli dát dohromady, vznikl v prosinci loňského roku, když byli na cestě do Miami na výstavu současného umění. Jessica se vypovídala Goodmanovi o svém nedávném rozchodu.

„Ona měla zlomené srdce od toho chlapa a já… no, já chodil až s příliš mnoha ženami najednou,“ směje se Goodman. „Jsme oba kreativní lidé, takže během letu jsme začali házet do placu spoustu nápadů. V době, kdy jsme přistáli, jsme už měli vymyšlený tento šílený plán pro projekt čtyřicetidenního randění.“

Zajímalo je, jestli za těch 40 dní získají nějaký jiný postoj ke vztahům. Chtěli překonat své obavy a nedostatky a získat odpovědi na spoustu otázek. Budou si navzájem pomáhat nebo se jejich návyky nezmění? Poškodí to jejich přátelství? Co když se do sebe zamilují?

40-Days-nail

Hned na začátku si však stanovili jasná pravidla:

  1. Budeme se vídat každý den po dobu 40 dnů.
  2. Půjdeme nejméně na tři rande týdně.
  3. Jednou týdně budeme chodit k terapeutovi.
  4. Pojedeme na jeden společný víkendový výlet.
  5. Budeme to všechno denně dokumentovat.
  6. Nebudeme se vídat, randit nebo spát s nikým jiným.

Začátky nebyly moc růžové

„První rande bylo trapné. Šli jsme na večeři spíše jako přátelé.“ Druhý den jejich projektu (jejich první návštěva terapeuta) jim poskytl trochu drsné probuzení. „Bylo to intenzivní. Terapeut nás bombardoval otázkami. Proč spolu randíte? Nebojíte se toho, že se navzájem zraníte? Přitahujete se?,“ říká Goodman. „Rozhodně nám to pomohlo v dlouhodobém horizontu, ale to první sezení…“

Na blogu je nyní popsaných již 26 dní. Každým dnem Jessica i Timothy odpovídají na různé otázky, publikují videa či grafické prvky, které dokumentují jejich vyvíjející se vztah.

„Šla jsem do toho projektu s tím, že se dozvím více – nejen o sobě, ale i o vztazích,“ říká Jessie. „A díky terapii a všemu ostatnímu jsme rostli nejen v tomto smyslu, ale také samostatně jako lidé.
To, co jsem nečekala, je zájem lidí, kteří nám píší a říkají, že s námi soucítí nebo jsou s námi nějakým způsobem spojeni. Je to úžasné! Tyto emaily od lidí, kteří říkají, že si prošli stejnými problémy ve vztazích, kteří nabízejí pomoc nebo nám fandí. Je to fajn slyšet tyhle věci.“

Jak se Jessica a Timothy staví k celému experimentu?

Proč jste se zúčastnili tohoto experimentu?

J: Všechny moje vztahy selhaly. Zkazila jsem je já nebo jsem nepotkala toho pravého? Tim a já jsme přátelé už roky a vždycky jsme si dělali legraci ze svých problémů ohledně vztahů. Zajímalo by mě, jestli by mohlo fungovat spojení dvou lidí s opačnými problémy. Navíc tyto problémy má i mnoho dalších žen a mužů, které známe, a tak jsem se chtěla dozvědět více o lásce a vztazích.

T: Na jednu stranu je to můj život a mám dost času. Na druhou stranu mě moje neschopnost vázat se na někoho znepokojuje. Myslím, že tento projekt je bláznivý a nádherný a riskantní a Jessie je jediný člověk, kterého znám, který je bláznivý a riskantní.

Randíte rádi?

J: Upřednostňuji, když jsem úplně sama nebo ve vážném vztahu. Randění může být legrace, ale může být také bolestně trapné.

T: Obvykle ano. Cítím se dobře ve společnosti jakýchkoliv žen a miluji vzrušení a to všechno kolem. Jednou jsem viděl muže, který přišel k ženě a zahájil konverzaci. Neznal ji. Nepoznal ji na internetu, bylo to uprostřed dne na veřejném místě. Přesto měl tu odvahu s ní mluvit. To může být opravdu kouzelné.

40-days-post-final

Co je nejtěžší na randění v New Yorku?

J: Každý je příliš zaneprázdněn. Jsem trochu stydlivá, co se týká nových lidí, takže je pro mě těžké poznávat zde nové kluky. Po dlouhou dobu byl jediným, kdo se o mě zajímal, stavební dělník, který pracoval v nedaleké ulici. Nakonec jsem se snažila randit online a potkala jsem tam skvělé kluky, ale s žádným z nich to nevyšlo.

T: Myslím, že s randěním je život obtížnější pouze pokud se plánujete usadit. Pokud chcete jen nezávazně randit, může to být perfektní. Každý jde jen po kariéře a pro některé muže je opravdu těžké zaměřit svoji pozornost, když je všude tolik krásných a zajímavých žen.

Kdy jste měli poslední vážný vztah?

J: Skončil před rokem a půl. Byl bolestný, protože jsme byli moc zamilovaní. Měli jsme za sebou mnoho krásných společných let, žili jsme spolu a měli jsme psa. Nicméně poté, co jsem objevila, že mi několik měsíců lže, se zhoršil.

T: Asi před dvěma lety. Od té doby reguluji rychlost. Myslím, že každý ve svém životě dosáhne vrcholu, kdy se věci usadí: důvěra, věk, úspěch a opačné pohlaví.  Nejsem proti vážným vztahům, myslím, že jsem pouze nepoznal tu správnou osobu. Mezitím se chci jen pobavit.

Jste z toho experimentu nervózní?

J: Samozřejmě, že jsem nervózní, protože nemám tušení, jak to dopadne. Ale vždycky jsem pro podivné zážitky a šílené experimenty!

T: Trochu nervózní, trochu vzrušený, zvědavý. Hrajeme si s ohněm. Hrajeme si s dobrým přátelstvím.

 A jaké jsou vaše předpovědi? Myslíte si, že nakonec Jessie a Tim zůstanou spolu?

Zdroje: fortydaysofdating.com, mashable.com, printmag.com, coolhunting.com, flickr.com

Komentáře

Nahoru