Dnes vyšlo 15 článků

Evropský parlament navrhuje, aby roboti platili sociální pojištění

Evropský parlament navrhuje vytvořit právní rámec pro automatizaci, neboť se obává rostoucí nezaměstnanosti, což by mělo negativní dopad na sociální zabezpečení. Roboti by měli být klasifikovaní jako elektronické osoby, přičemž jejich majitelé by za ně museli hradit sociální pojištění.

Evropský parlament podal návrh tento měsíc, čímž reagoval na zvyšující se robotickou pracovní sílu v Evropě. Všudypřítomní roboti jsou stále inteligentnější. A tento návrh bude vyžadovat nový rámec pro zdanění a právní odpovědnost, nicméně některé společnosti jsou proti.

robonaut-600982_1280

Roboti by měli platit sociální pojištění. Zdroj: Pixabay

Zvyšující se automatizace a umělá inteligence vyvolaly obavy v Evropě i jinde, protože bude mít dopad na ekonomickou oblast (nezaměstnanost, nerovnost, systém sociálního zabezpečení). Hlavním cílem návrh je řešit problémy pomocí právního rámce, kdy by nejdůmyslnější autonomní roboti byli posuzováni jako elektronické osoby se specifickými právy a povinnostmi.

Společnosti by tak měly odvádět peníze za roboty, které mají technickou, etickou a regulační odbornost. Inteligentní autonomní roboti by se evidovali do centrálního registru a majitelé těchto robotů by museli za ně platit sociální pojištění.

VDMA, německá průmyslová společnost specializující se na výrobu robotů, dodává k tomuto návrh, že je ještě příliš brzy na vytvoření právního rámce pro roboty. Podle slov společnosti by mohl právní rámec bránit inovacím. Patrick Schwarzkopf, jednatel VDMA pro robotiku, řekl novinářům na mnichovském veletrhu, že rámec by mohl být nastaven spíše až za padesát let než za deset let.

„Myslíme si, že by to bylo byrokratické,“ dodal Patrick Schwarzkopf.

Zatím není zřejmé, zda návrh získá dostatečnou podporu, aby prošel. Zastánci návrhu říkají, že potřebují podpořit a regulovat robotiku, pokud mají udržet krok se zbytkem světa.

„USA, Čína, Jižní Korea a Japonsko mají velice ambiciózní projekty,“ říká Mady Delvaux. „Pokud se nám nepodaří vytvořit právní rámec pro rozvoj robotiky, náš trh napadnou roboti zvenčí.“

Zdroj: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru