Evropská unie uvažuje, že roboti budou prohlášeni za elektronické osoby

Evropská unie uvažuje o tom, že roboti získají právní status a budou kategorizováni jako elektronické osoby. Zároveň varuje, že je zapotřebí stanovit nové právní předpisy, které by stanovovaly, jak by byly tyto stroje zodpovědné za své jednání.

V návrhu, který předložila Mady Delvaux-Stehres, socialistický poslankyně Evropského parlamentu v Lucembursku, je uvedeno, že současné předpisy jsou nedostatečné v období „technologické revoluce“. Evropská unie by měla zavést základní etické principy, aby zabránila potenciálním hrozbám.

teens-629046_1280

Zdroj: Pixabay

Evropský parlament by v únoru měl o návrhu hlasovat. Roboti, včetně dalších projevů umělé inteligence (boti a androidi), jsou připraveni rozpoutat novou průmyslovou revoluci, která zasáhne i naši společnost.

„Čím více autonomní roboti jsou, tím méně mohou být považováni za jednoduché nástroje v rukou jiných subjektů (například výrobců, vlastníků, uživatelů apod.),“ řekli poslanci.

Současná pravidla o odpovědnosti jsou nedostačující. Situace vyzývá, aby byla zavedena nová pravidla, která se zaměřují na to, jak bude stroj odpovědný za své jednání.

„V důsledku toho se stává stále více a více naléhavé řešit zásadní otázku, zda by měli mít roboti právní status. Spousta oblastí našeho každodenního života je ovlivněna robotikou,“ dodává Mady Delvaux-Stehres.

V roce 2014 vzrostl prodej robotů o 29 %, což je nejvyšší meziroční nárůst. V červnu minulého roku společnost Google představila robotického psa, který umí uklidit dům. V květnu němečtí vědci oznámili, že pracují na umělém nervovém systému, díky kterému by mohli roboti cítit bolest.

V roce 2015 vědci zjistili, že autonomní vozidla by mohla snížit počty nehod až o 90 %. Ale také je zdůrazněno těžké morální dilema. Mohlo by totiž dojít k tomu, že autonomie vozidla úmyslně havaruje a zabije všechny cestující.

Zdroj: The Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru