Evropská socialistická unie zbrojí proti Googlu

V životě už je to nastaveno tak, že každý úspěch musí být po zásluze potrestán. Své by o tom mohli vyprávět nejen lidé, ale i některé firmy.

Google platí za jednu z nejprogresivnějších a nejmocnějších společností světa. V oblasti internetového vyhledávání mu patří podíl téměř devadesát procent. A právě touto skutečností šlápl Evropské komisi na kuří oko. Podle ní totiž zneužívá svého dominantního postavení, za což mu hrozí pokuta až šest miliard eur (sto padesát miliard korun).

Óda na radost

„Cílem komise je zajistit, aby společnosti působící v Evropě žádným způsobem neznevýhodňovaly ostatní poskytovatele obdobných služeb a nebránily zrodu inovací,“ říká Margherete Vestagerová. Je zajímavé, že podobný postoj drží pouze Evropská unie, všude jinde ve světě je kolosální úspěch Googlu ponecháván bez vášnivějších reakcí.

Google brání podle Evropské komise zrodu inovací.

Google brání podle Evropské komise zrodu inovací.

Výrokem soudružky komisařky bychom se jistě mohli zabývat více dopodrobna, kdyby se nejednalo jen o výkřik člověka, který očividně neví, o čem mluví. Stačí, když si vezmeme jeho poslední část, ve které je naznačováno, že Google brání zrodu inovací. Opravdu? Nechci si zde hrát na filozofa, ale jsem dalek tvrdit, že valná většina úspěchu Googlu pramení právě z toho, že dokáže uživatelům nabídnout to, co konkurence nemůže a že to bezproblémově funguje. Kdyby tomu tak nebylo, tak by asi těžko bylo pomocí vyhledávače Google každodenně provedeno cirka deset miliard vyhledávání.

Když už se něco kazí, tak pořádně. Pouze několik dní stačilo Evropské komisi k tomu, aby usoudila, že i v případě Androidu zneužívá Google jeho dominantního postavení. Je potřeba to ještě dále komentovat? Evropská Komise by, když už je tak v ráži, mohla rovnou obvinit i našeho prezidenta Miloše Zemana z toho, že na sebe strhává pozornost a nedovoluje ostatním hlavám státu, aby se mohly dostatečně projevit.

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Ještě by to chtělo rudou hvězdu na střechu...

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Ještě by to chtělo rudou hvězdu na střechu…

A (ne)žili šťastně…

Evropská komise údajně sleduje počínání Googlu dlouhodobě. Na podzim minulého roku se objevil návrh, podle kterého měl být rozdělen na několik menších společností, čímž by se pochopitelně alespoň lehce zredukovala jeho dosavadní síla. Tento návrh naštěstí neměl dlouhého žití a skončil právem zaházen kdesi v šuplíku.

Google dostal deset týdnů na to, aby se ke všem obviněním vyjádřil. Bude ještě zajímavé sledovat, kterak se celá tato kauza bude vyvíjet. Upřímně, celý tento spektákl připomíná pohádku naruby, ve které je hodný a úspěšný panovník sťat z toho důvodu, že ležel v žaludku svým třem neúspěšným bratrům, shodou okolností komisařům EU.

Zdroje: Economist, New York Times

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru