Evropská kosmická agentura představila plán na vytvoření solární farmy ve vesmíru

Evropská kosmická agentura představila plán na vytvoření solární farmy ve vesmíru

Evropská kosmická agentura (ESA) se spojila s evropskou nadnárodní leteckou společností Airbus, aby vytvořila “bezdrátový přenos energie”, který by tento stálý zdroj elektřiny přenášel na Zemi. Ačkoli je tato technologie v současné době v rané fázi testování, konečným cílem je vybudovat 2 km dlouhou vesmírnou solární farmu, která bude vyrábět tolik elektřiny jako jaderná elektrárna. Farma by obíhala kolem Země ve výšce 36 000 km.

“Takový projekt by zajistil, že se Evropa stane klíčovým hráčem – a potenciálně i lídrem – v mezinárodním závodě o řešení čisté energie pro zmírnění změny klimatu,” uvedla ESA ve svém prohlášení.

Solární elektřina je jedním z nejlepších obnovitelných zdrojů energie, ale omezuje ji několik problémů. Panely mohou vyrábět elektřinu pouze během dne; i tehdy je většina sluneční energie pohlcena zemskou atmosférou dříve, než se dostane na zem. Sluneční paprsky jsou ve vesmíru desetkrát silnější než na Zemi. Podle inženýra společnosti Airbus Nicolase Schneidera tato technologie vychází z přenosu, který denně používají telekomunikační a televizní satelity. Problémem je rozsah. Postavit a vypustit satelit by bylo náročné, protože by musel být velký. Ale vzhledem k tomu, jak rychle se technologie vyvíjí, by se tento koncept mohl stát realitou v následujících desetiletích. ESA bude o projektu Solaris jednat na svém listopadovém zasedání.

Podle Gwenalle Aridonové, vedoucí laboratoře robotiky ve společnosti Airbus Defence and Space, by roboti opravovali družici během pobytu ve vesmíru. Zpočátku by to mohlo být logisticky složité, ale s vývojem a změnami v oblasti energetiky by to nakonec mohlo změnit hru.

Podle prognóz by jedna družice se solární energií mohla poskytovat dva gigawatty energie, což je srovnatelné se šesti miliony solárních panelů na Zemi nebo s typickou jadernou elektrárnou. Vyrobená energie by mohla pohánět více než milion domů.

Zdroj, foto: timesnownews.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru