Dnes vyšlo 15 článků

Evropská komise zakazuje používat TikTok na zařízeních svých zaměstnanců

Evropská komise zakazuje používat TikTok na zařízeních svých zaměstnanců

Zaměstnancům Evropské komise bylo nařízeno, aby ze svých telefonů a firemních zařízení odstranili aplikaci TikTok.

Komise uvedla, že toto opatření zavádí s cílem „chránit data a zvýšit kybernetickou bezpečnost“. Aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, čelila obvinění, že shromažďuje údaje uživatelů a předává je čínské vládě. TikTok trvá na tom, že nefunguje jinak než ostatní sociální média. Mluvčí EU Soňa Gospodinová uvedla, že správní rada Evropské komise, výkonného orgánu EU, přijala toto rozhodnutí z bezpečnostních důvodů.

„Cílem opatření je chránit Komisi před kybernetickými bezpečnostními hrozbami a akcemi, které mohou být zneužity ke kybernetickým útokům proti firemnímu prostředí Komise,“ uvedla.

Zákaz také znamená, že zaměstnanci Evropské komise nemohou používat TikTok na osobních zařízeních, na kterých jsou nainstalovány oficiální aplikace. Ti musí aplikaci odstranit co nejdříve, nejpozději však do 15. března. Těm, kteří tak neučiní do stanoveného termínu, přestanou být k dispozici firemní aplikace – například e-mail komise a Skype for Business. TikTok uvedl, že rozhodnutí komise vychází z mylných představ o jeho platformě.

„Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které považujeme za chybné a založené na zásadních mylných představách,“ uvedl mluvčí.

Společnost TikTok loni přiznala, že někteří zaměstnanci v Číně mají přístup k údajům evropských uživatelů. Mateřská společnost TikToku ByteDance v posledních měsících čelí stále většímu zájmu Západu kvůli obavám z toho, jaký přístup má Peking k údajům uživatelů. Americká vláda loni zakázala TikTok na zařízeních vydaných federální vládou z důvodu obav o národní bezpečnost. USA se obávají, že čínská vláda může TikTok využít k přístupu k těmto zařízením a údajům amerických uživatelů. Minulý měsíc nizozemská vláda údajně doporučila státním úředníkům, aby se aplikaci vyhýbali kvůli podobným obavám.

Ve Spojeném království předsedkyně výboru pro zahraniční záležitosti, poslankyně Alicia Kearnsová, nedávno v rozhovoru pro Sky News vyzvala uživatele, aby aplikaci smazali. Podle analytické společnosti Sensor Tower Data se TikTok rychle rozrostl a jako první aplikace, která není součástí Meta, dosáhl celosvětově tří miliard stažení.

Výkonný ředitel této sociální sítě Shou Zi Chew byl v lednu v Bruselu na jednání s úředníky EU, během kterého varovali TikTok, aby zajistil bezpečnost údajů evropských uživatelů, a dodali, že má před sebou dlouhou cestu, aby získal zpět jejich důvěru. Evropský parlament uvedl, že ačkoli bere prohlášení Komise na vědomí, TikTok není součástí standardní konfigurace firemních zařízení.

„Parlament neustále sleduje kybernetické bezpečnostní hrozby a akce, které mohou být zneužity ke kybernetickým útokům na jeho firemní prostředí,“ uvedl zdroj. Česká europoslankyně Markéta Gregorová uvedla, že je „velmi ráda“, že Komise přijala toto rozhodnutí, a kritizovala „nepřátelství“ čínské vlády. „Doufám také, že to otevře obecnou diskusi o kybernetické bezpečnosti v našich institucích a o tom, jak moc se jednotlivé úrovně napříč Komisí, Parlamentem a Radou liší,“ uvedla.

 

Zdroj, foto: bbc.com, fotobanka

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru