Evoluce iOS

Evoluce iOS

Nemyslíte, že s příchodem iOS 7 přichází i ten správný čas na to, abychom si zopakovali, jak se mobilní platforma Applu od roku 2007 vyvíjela? Od „přejeďte pro odemknutí“ až k Siri, tento software zavedl v průběhu let desítky zajímavých a revolučních změn.

iPhone OS

Když Apple v roce 2007 představil iPhone, dotykový operační systém pro telefony byl ještě daleko od standardu. Apple rozhraní iPhonu tenkrát popsal jako „zcela nové,“ s „průkopnicky novým softwarem“.  V oficiální tiskové zprávě Steve Jobs uvedl: „Všichni se rodíme s hlavním ukazovacím zařízením – našimi prsty – a iPhone je využívá, aby vytvořil nejvíce revoluční uživatelské rozhraní od dob myši.“

Tento operační systém ve své první generaci s prostým názvem „iPhone OS“ nabídl Google Mapy, iTunes, prohlížeč Safari a widgety s aktuálním stavem počasí, cenami akcií, nepřečtenými emaily, kalendářem, fotoaparátem, hodinami, poznámkami a kalkulačkou.

Krása poměrně základního operačního systému spočívala v jeho přívětivém rozhraní. Dobře vypadající a velmi jednoduchý systém si spotřebitelé zamilovali hned od začátku. Byli nadšení z možnosti ovládat iPhone pouhým dotykem.

First-iPhone

iPhone OS 2.0

V červenci 2008 si uživatelé mohli začít užívat rozšířené možnost, které přinesl iPhone OS 2.0. To bylo pět měsíců poté, co Apple udělal důležité rozhodnutí – uvolnil SDK pro vývojáře, což umožnilo vytvářet aplikace pro platformu i třetím stranám.

Software ve verzi 2.0 navázal na uvolnění SDK a poprvé představil App Store, plně k dispozici tak byly aplikace třetích stran.

„Jsme nadšeni, že vznikla fungující komunita vývojářů třetích stran, kteří pro iPhone a iPod znamenají potenciální tisíce aplikací,“ uvedl tenkrát v tiskové zprávě Steve Jobs.

iphone-3g-16gb

iPhone OS 3.0

S iOS 3.0 se Apple zaměřil na vnitřní zlepšení funkčnosti. Verze 3.0 přinášela a vylepšovala hodně žádané funkce kopírovat, vyjmout a vložit, MMS zprávy, klávesnice, lepší vyhledávání, nahrávání videa, kompas, nahrávání hlasu a základní možnosti ovládání hlasem.

iphone3gs

iOS 4

iOS 4 oficiálně představený v dubnu 2010 dostal v tomto měsíci i beta verzi pro vývojáře, pro zákazníky byl však k dispozici až v létě.

Významným mezníkem v historii platformy, který představila verze 4, byly videohovory, kontrola pravopisu, multitasking pro aplikace třetích stran, složky pro uspořádání aplikací, mobilní reklamní platforma iAd a debutovala i aplikace iBooks.

„iPhone OS 4 je čtvrtou hlavní verzí světově nejvyspělejšího mobilního operačního systému,“ uvedl v tiskové zprávě Steve Jobs. „Přináší více než 100 nových funkcí včetně multitaskingu, složek nebo čtečky iBooks.“

iphone4

iOS 5

iOS 5 byl podle Stevea Jobse o „po-počítačové revoluci“. iOS 5 nabízí uživatelům schopnost aktivovat a nastavit si své iOS zařízení úplně bez počítače, změnil se i způsob, jakým noví i stávající uživatelé iOS dostávali aktualizace – přišla metoda „over the air“.

Přidán byl také iCloud, který umožňoval bezdrátově aktualizovat poštu, kontakty, kalendáře, fotky, aplikace, knihy, hudbu a další napříč všemi zařízeními.

Nejvíce zajímavou funkcí iOS 5 byla ale bezpochyby Siri. V době vydání ji Apple nazýval „inteligentním pomocníkem, který vám pomůže dělat věci jenom tím, že se zeptáte“.

Zatímco iOS 4 se chlubil přes 100 novými funkcemi, iOS 5 jich přinesl ještě dalších 200 navíc – Oznamovací centrum či vestavěná integrace Twitteru.

ios5

iOS 6

V září 2012 přinesl Apple vlastníkům zařízení s iOS dalších 200 nových funkcí. Přišel iOS 6.

Nový přírůstek, o němž se nejvíce mluvilo, byla aplikace pro mapy. Nicméně v mnoha případech nepřinesla příliš zlepšení.

iOS 6 také přinesl mnohem hlubší integraci Facebooku, nové funkce manažerky Siri a podporu LTE.

ios-6-features-explored-01

iOS 7

A teď už honem k pár dnů staré novince. Přestože již dávno dopředu unikalo spoustu obrázků o tom, jaký asi ten nový iOS bude, oficiálně byl představen na WWDC – 10.6.2013. Podle generálního ředitele Tima Cooka, je „největší změnou iOS od zavedení iPhonu“.

Možná nejvíce zarážející je radikálně nový design. Nativní aplikace Applu dostaly nový vzhled, společnost upustila od pravděpodobně zastaralého skeuomorfismu.

Novinkou je také kontrolní centrum, panel důležitých nastavení (jako Wi-Fi, hudba, jas displeje, …), ke kterému lze přistoupit z jakékoliv aplikace tahem prstu ze spodní hrany.

Apple s iOS 7 zlepšil také multitasking, který je teď více intuitivní. iOS nyní rozpozná více používané aplikace, které mají v běhu na pozadí přednost. Naprosto sám si také určí, které aplikace potřebují větší přístup k systémovým prostředkům.

Kromě toho bude iOS automaticky aktualizovat zakoupené aplikace, nemusíte se o to starat manuálně. Aktualizace budou plánovány inteligentně, největší počet aplikací se bude aktualizovat ve chvíli, kdy odemknete displej.

ios7

Zdroje: cultofmac.commashable.com obrázky: mybroadbrand.co.za, 7mobileprices.com, gizmag.com, pocket-lint.com, ispazio.net

Komentáře

Nahoru