Dnes vyšlo 15 článků

Eva Toulová: Nabídky na promítání mého prvního filmu přišly hlavně z Indie

Režisérka, malířka a majitelka ocenění České knihy rekordů, spisovatelka,…zkrátka renesanční osobnost: to je Eva Toulová. Jaké zkušenosti si odnesla z natáčení svého prvního filmu? Čím byl unikátní obraz, který získal ocenění České knihy rekordů? Co vše nám o sobě Eva prozradila?

V roce 2014 jste natočila svůj první celovečerní film s názvem Šťastná, který se odehrával v prostředí mladých studentek herectví. Co vás vedlo k této tematice?

Prostředí mladých začínajících hereček mě obklopovalo celou dobu, co jsem studovala na FAMU. Naše dva obory spolu většinou úzce spolupracovaly. Vždycky mě ten svět fascinoval – kolik úsilí, osobních soubojů, ale někdy i zkažené morálky, stojí za tím, uspět.

foto lumir žemla

Eva Toulová, foto: Lumír Žemla

Jak jste vybírala herce, kteří měli ztvárnit hlavní hrdiny filmu?

S Andrejkou Daňkovou jsme se právě znaly už ze studentských let, kdy mi hrála v mém krátkometrážním filmu Náplast hlavní roli. Už v té době jsem věděla, že bych s ní do budoucna chtěla točit něco dalšího. O obsazení hlavní mužské role jsem tak jasno neměla.

Jaký měl film úspěch? Objevil se i na nějakých festivalech?

Film byl nízkorozpočtový, takže návštěvnost byla, dle očekávání nižší. Nabídky na festivaly nám přišly – nejvíce z Indie. Není to ale úplně festivalový film.

lumir žemla foto

Eva Toulová, foto: Lumír Žemla

Jaké zkušenosti jste si z prvního filmu odnesla?

Určitě to, že natočit, propagovat a uvést do kin celovečerní film není žádná legrace. Ale na to jsem tak trochu byla připravená už z FAMU. Největším problémem bylo udržet všechno a všechny  pohromadě během celého natáčení. Například naše herečka si zlomila nohu a pár měsíců se netočilo nic. Pak si druhá musela přebarvit vlasy a plnit jiné závazky. Nakonec jsme ale všechno zdárně dokončili.

Říká se o Vás, že jste doslova renesanční osobností. Čemu se tedy kromě režie ještě věnujete?

Vystudovala jsem na střední malbu, které jsme se chtěla původně primárně věnovat, ale vzali mě na FAMU, tak jsem nakonec přešla k filmu. Na konci střední jsem napsala knihu Vanitas, kterou mi vydalo nakladatelství Montanex. Pak následovaly další – kniha Šťastná pod nakladatelstvím Olympia, kniha Sedmero vran pod nakladatelstvím Akcent a pohádkový příběh Alenka v údivu. Zárověň jsem přispívala básněmi do sborníku Stoupající hvězdy a Milostná česká poezie.

Také jste se zapsala do České knihy rekordů díky Vašemu největšímu obrazu kreslenému pastelkou. Můžete nám říci více?

Tak to už je opravdu dávno. Na střední jsme překonala jeden rekord obrazu kresleného pastelkou. Obraz se jmenoval Smysl života, měřil několik metrů a vznikl za 6 dní.

pe_rekordy_spolu_obrazy_denik-600

Největší obraz kreslený pastelkou, kterým se Eva zapsala do České knihy rekordů

 

Zaujalo mě, že píšete i knihy. Kterou z nich byste doporučila našim čtenářům a proč?

To záleží na typu čtenáře. Obecně bych však doporučila své knihy především ženám, protože se v nich, stejně jako u filmové tvorby, zaměřuji především na ženské témata a i hlavními postavami jsou pokaždé ženy. Nejtypičtější zástupcem je kniha Sedmero vran, kde se zabývám sedmi různými osudy žen vycházejících z reálných skutečností.

Kde si naši čtenáři mohou prohlédnout Vaši tvorbu dnes?

Celý leden a únor vystavuji výtvarná díla v rámci výstavy výtvarníků v Knížecím domě v Moravském Krumlově. Z filmové tvorby by měl být uveden v televizi můj film Šťastná – tuším, zrovna v den mých narozenin 3.února. A celý únor bude k vidění i reklama na pánské obleky s Martinem Krausem, Tomášem Vernerem a Petrem Štěpánkem.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna? Budete natáčet další film?

Určitě bych ráda. Něco už připravujeme, ale je to běh na dlouhou trať, tak uvidíme. V tomhle jsem pověrčivá a nechci nic zakřiknout. 🙂

foto petr stuna

Eva Toulová, Aneta Krejčíková a David Kraus při natáčení filmu Chameleon, foto: Petr Stuna

Moc děkuji za rozhovor. A na závěr….co byste vzkázala našim čtenářům?

Také moc děkuji za rozhovor. Všem čtenářům serveru Objevit.cz přeji mnoho zdaru v osobní i pracovní stránce a úspěšný start do začínajícího roku.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru