Etiketa na sociálních sítích: Jak se chovat na vysoké (a střední) škole

Jak se chovat ve škole nebo v restauraci ví asi každý z nás. Ale jak se chovat na sociálních sítích? Čemu se vyhýbat, a co se má naopak dělat? To je velmi obsáhlé téma. My se v tomto článku podíváme na to, jak se chovat na soc. sítích v souvislosti se školou.

1. Přidejte se do třídní skupiny

etiketa_1

Když jste na nové škole, tak je dobré se přidat do facebookové skupiny pro vaši třídu. Je to ten nejlepší způsob, jak se seznámit s novými spolužáky, dozvědět se něco o seznamovacích akcích a dostat odpovědi na otázky typu – „Na které učitele si mám dát pozor?“

Ale nic se nemá přehánět, takže rozhodně neposílejte žádost o přátelství všem členům skupiny. Chápeme, že každý se rád seznamuje, ale tohle je špatný způsob. Každý by si vás pak zafixoval jako toho podivína, co si přidává lidi dříve, než je vidí na vlastní oči.

2. Spojte se svými spolubydlícími

Přidávat si náhodné členy stejného ročníku není dobrý nápad, ale přidání vašich spolubydlících je přijatelné. Stejně se s nimi v brzké době potkáte, tak proč si to takhle neulehčit?

Navíc se budete moci rovnou dohodnout, co kdo na koleje/byt vezme s sebou. Ale přidávejte si je pouze na jedné sociální síti. Kdybyste je požádali o přátelství všude najednou, tak byste spíše působili jako stalkeři než jako budoucí přátelé.

3. Neukazujte svůj rozvrh

Někteří studenti velmi rádi pořizují snímky svých rozvrhů a chlubí se nimi na sociálních sítích. Vy to ale nedělejte! Vaše spolužáky to totiž může akorát naštvat. Buď je to bude otravovat nebo vám budou rovnou závidět. Ani jedno nechcete.

4. Sledujte vaši školu na sociálních sítích

etiketa_4

Sledujete pravidelně školní stránky ohledně aktualit? Skoro bychom se vsadili, že ne. A jestli ano, tak vás to těžce nudí. Řešení? Sledovat školu na sociálních sítích. To je totiž ten nejpohodlnější způsob.

Ale kromě oficiálních stránek školy zkuste sledovat i studentskou unii, školní sportovní týmy a další účty spojené se školou. Budete mít tak přehled o všech akcích v rámci vaší školy.

5. Nepište každý detail o své škole

Myslíte si, že je vaše škola úžasná? Tak to je dobře, ale moc se s tím na sociálních sítích nechlubte. Když se budete neustále chlubit, jak je vaše škola úžasná a co všechno zde můžete dělat či rovnou děláte, tak tím své okolí akorát naštvete.

A to samé platí i o dalších věcech okolo školy. Je dobré jednou za čas zapromovat nějakou akci, ale lidé nepotřebují vědět, kde a jak každý pátek trávíte svůj volný čas.

6. Nepřidávejte si učitele

Jistě máte na škole nějakého učitele, který je vážně v pohoděAť už ale působí sebelépe, tak si ho na Facebooku v žádném případě nepřidávejte. Není to moc profesionální a navíc ho stejně asi nebudou zajímat vaše aktivity.

A pokud si vážně toho učitele musíte přidat, tak počkejte do doby, než si budete jistí, že vás už nebude nic učit. Ale i tak je to trochu rizikové. Co když pak vaše aktivity prodiskutuje s vašimi dalšími učiteli?

7. Nezveřejňujte nevhodné fotky

etiketa_7

Chtěli byste mít na občance napsáno, že chodíte často pít nebo že kouříte trávu? To asi ne. A proto byste si měli dvakrát rozmýšlet, co dáte na sociální sítě. Ty jsou totiž vaši „online občankou“.

Uvědomte si, že jste na škole, abyste si poté dokázali najít práci. A možní zaměstnavatelé si najdou způsob, jak prohlédnout váš profil. Radši si tedy dvakrát rozmyslete, co dáte na něj napíšete.

8. Pozor na nadávky

etiketa_8

Ve světě, kde je vše až moc propojené (psaní statusů o nepořádném spolubydlícím nebo o nudném učiteli) se vám může vrátit. Dotyční se totiž o tom můžou dozvědět a myslíme si, že to by neskončilo dobře. Navíc tyto příspěvky působí dětinsky, pozor na to.

9. Nepište v záchvatu vzteku či ve stresu

Když jste frustrovaní nebo naštvaní, tak jste schopní říci věci, kterých později litujete. A mezi ně může patřit i nějaký status na Facebooku nebo tweet. Vyhýbejte se psaní na sociálních sítích, pokud se necítíte moc dobře. Nebo se nad psaním každého statusu několikrát zamyslete.

Ideálním příkladem, jak to nemá vypadat, jsou zkoušky. Když ve zkouškovém období otevřete Facebook, tak budete zahlceni samými stížnostmi, jak je vše těžké, jak je málo času a podobně.

Tyto příspěvky rozhodně nikomu nepomohou. Ostatním studentům to akorát připomene jejich vlastní obtíže a těm ostatním to může přijít jako pouhé poutání pozornosti.

10. Používejte své pravé jméno

Mnoho lidí se maskuje na Facebooku pod nějakým „cool“ jménem. A pokud mezi ně patříte i vy, tak je na čase se tohoto jména zbavit. Budete totiž potkávat spoustu nových lidí. A byla by škoda, kdyby si vás na FB nemohli přidat jenom proto, že neznají vaše rádoby „cool“ jméno.

Zdroj: mashable.com, flickr.com(mkhmarketing), www.flickr.com(alexnormand)

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru