Estonsko o krok napřed, Česko se chystá do digitální éry lékařských záznamů

V roce 2008 zahájilo Estonsko digitalizaci zdravotních záznamů. Všechny zdravotní zprávy jsou nyní online dostupné na Portálu zdraví, což umožňuje pacientům i lékařům snadný přístup k informacím. Tímto způsobem se papírové lékařské zprávy v Estonsku téměř vytratily, a to i ve své předávání dalším lékařům nebo úřadům.
Erika Piirmetsová, poradkyně pro digitální transformaci z estonské vládní organizace e-Estonia, sdělila tyto novinky a zdůraznila, že v Česku chybí podobný digitální systém na republikové úrovni.
V Estonsku se automaticky digitálně zaznamenává každá lékařská zpráva vytvořená během návštěvy lékaře. Tyto digitální záznamy jsou pak přístupné dalším lékařům, kteří pacienta léčí. Pokud je to nutné, může pacient určité zprávy skrýt, zejména pokud hledá druhý lékařský názor. V České republice v současné době chybí elektronické zdravotní záznamy na republikové úrovni, a lékaři zde běžně vydávají papírové lékařské zprávy.
Podle Piirmetsové je v Estonsku standardem digitální lékařská zpráva, ale pacient může požádat o papírovou verzi, pokud si přeje. V Česku funguje situace opačně, kde lékaři běžně vydávají papírové lékařské zprávy a digitální záznamy nejsou běžné. Očekává se, že do 30. června 2026 dojde k částečné digitalizaci zdravotních záznamů v rámci reforem Národního plánu obnovy financovaných Evropskou unií. V České republice by měli mít pouze ošetřující lékaři přístup k elektronickým zdravotním záznamům pacientů, a to po přidělení mandátu pacientem. Estonský Portál zdraví slouží nejen k uchovávání záznamů, ale umožňuje i žádosti o předpisy, zobrazení výsledků testů a sjednání termínů návštěv u lékaře.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře