Dnes vyšlo 15 článků

ESET varuje před falešnými aplikacemi Prisma v Google Play. Obsahují trojského koně

ESET je světovým průkopníkem v proaktivní ochraně už více než dvě desetiletí. Bezpečnostní společnost objevila falešné verze populární aplikace Prisma, které byly ke stažení v obchodu Google Play. Falešné aplikace byly objeveny před vydáním oficiální verze pro Android a obsahovaly nebezpečné trojské koně. Ačkoliv už byly z obchodu odstraněny, stáhlo si je před jejich odstraněním spousta uživatelů, kteří jsou nyní v ohrožení.

„Většina falešných Prisma aplikací nalezených v Google Play neumožňovaly žádnou úpravu fotografií. Zobrazovaly pouze reklamy, varování či falešné průzkumy, které lákaly uživatele, aby poskytli osobní informace a objednali si falešné a drahé SMS služby,“ uvedl Lukáš Štefanko, odborník na malwary ve společnosti ESET. „Bezpečnostní produkt ESET Mobile Security tyto aplikace detekují jako Android/FakeApp a uživatele před nimi chrání.“

prisma uvodka

Stahovali jste ještě před oficiálním vydáním? Stali jste se obětí počítačových pirátů. Zdroj: Google Play

Prisma je unikátní fotografický editor vytvořený společností Prisma Labs, Inc.. Poté, co aplikace dosáhla vysoké popularity mezi uživateli iTunes, kde se objevila jako první, uživatelé Androidu po ní zatoužili. Nicméně, před oficiálním datem vydání se objevily na Google Play falešné verze, které si netrpěliví uživatelé začali stahovat.

Aplikace obsahovaly trojské koně jako Android/TrojanDownloader.Agenty.GY. A pokud si ji uživatel nainstaloval na svůj telefon, aplikace zasílala informace o zařízení na server C&C a na požádání stahovala do zařízení další moduly. Malware představuje vážné riziko pro více než 10 tisíc uživatelů Androidu, kteří si tuto nebezpečnou verzi nainstalovali předtím, než byla stažena z Google Play.

Doporučení expertů společnosti ESET

  • Stahujte aplikace pouze od renomovaných a důvěryhodných zdrojů.
  • Zkontrolujte uživatelské recenze a zaměřte se na negativní komentáře. Mějte na paměti, že pozitivní recenze mohou být falešné.
  • Přečtěte si smluvní podmínky aplikace a dávejte si pozor na její oprávnění.
  • Používejte kvalitní mobilní bezpečnostní řešení.

Zdroj: ESET

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru