Error 404 aneb jak chytře a elegantně vydesignovat chybovou stránku

Na Error 404 neboli chybovou stránku již jistě narazil každý z vás. Většinou se jedná o nepříliš vítané setkání. Jak stránku vydesignovat tak, abyste eliminovali nechuť uživatele dále brouzdat vaším webem a třeba ho i trochu pobavili, poradila Petra Vrbová z digitální fullservisové agentury LCG New Media.

Co je Error 404?

Chybová stránka neboli Error 404 se ukáže ve chvíli, kdy hledaná stránka nemůže být z nějakého důvodu zobrazena. Stává se tak, jestliže návštěvníci webové stránky kliknou či vepíšou do adresního řádku neexistující URL, které bylo z nějakého důvodu odstraněno, anebo když se vyhledávač či nějaká stránka odkazuje na stránku, která již neexistuje.

Co by měla Error 404 stránka obsahovat

Mnohé weby řeší Error 404 stránku fotografií s vtipným textem, nicméně nezapomínejte na důležitou věc – jakmile máte návštěvníky na webu, nedopusťte, aby webové stránky opustili, přestože se nedopatřením dostanou na chybovou stránku. Nasměrujte je zpět na menu či jiný obsah webové stránky. Snažte se návštěvníky webu i přes zobrazení stránky neodradit od dalšího surfování.

Důležité tedy je pamatovat na funkčnost Error 404 stránky. Některé weby návštěvníky zkrátka přesměrovávají na home page, což ale příliš nedoporučuji, neboť návštěvníci ani nemají možnost se dozvědět, že je vlastně s odkazem/URL něco špatně a frustrovaní z webu odejdou. 404 stránku lze ale vyřešit mnohem funkčnějším a elegantnějším způsobem.

Na co se můžete na Error 404 stránka odkazovat? Máme pro vás několik tipů, co na 404 stránku umístit, abyste návštěvníkům pokud možnost zabránili v odchodu z webu:

mapu stránek

vyhledávací pole

odkazy na profily na sociálních sítích

některé položky z hlavního menu

odkaz na vaši blog sekci

současné akce/slevy/události spojené s vašimi webovými stránkami s vaší firmou

 

Design 404 stránky

Jak jsme již zmínili, snažte se vytvořit 404 stránku v souladu s celkovým designem vašich stránek. Nezapomeňte zmínit, že se jedná tedy o 404 stránku/chybovou stránku/stránka neexistuje apod. Zkuste zapojit kreativitu a důvtip. Záleží samozřejmě na tématu a povaze webu, ale můžete použít obrázek doplněný vtipnou hláškou plus některou z vybraných možností (zmíněných výše) jako je mapa stránek, vyhledávací pole, odkazy na profily na sociálních sítích aj.

 Níže jsme vybrali několik příkladů originálních Error 404 stránek.

 

Mailchimp používá na chybové stránce vyhledávací pole v pozadí s opicí typickou pro Mailchimp – vše perfektně a originálně sladěné s celkovým designem webu.

Chybova stranka_1

Lego vsadilo na vtipnou grafiku a pod obrázkem nabízí návrat na home page.

Chybova stranka_2

Pixabay nabízí návštěvníkům opětovné vyhledávání klíčového slova při hledání konkrétní fotografie opět s originálním pozadím.

Chybova stranka_3

KFC se velmi elegantně odkazuje na novinky a současné menu. Bohužel je na české odnoži webových stránek informace o chybové stránce v angličtině.

Chybova stranka_4

Kreativci z BRND WGN nezklamali svou originalitou za přítomnosti jejich typické růžové barvy.

Chybova stranka_5

Regiojet vsadil na jednoduchost a dále nabízí návštěvníkům pokračovat na home page, akční nabídky aj.

Chybova stranka_6

Hubspot zvolil jemný humor doplněný odkazem na blog sekci, stránku s produkty a na zkušební verzi zdarma.

Chybova stranka_7

Airbnb se rovněž drželo spíše jemnějšího důvtipu a odkazuje se na home page, nápovědu a další klíčové informace týkající se Airbnb.

Chybova stranka_8

 

Zdroj, text/foto: lcgnewmedia.cz 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru