Tisková zpráva: Epson umožnil kvalitní projekci na Nákladovém nádraží Žižkov

TZ: Národní filmový archiv se přesouvá na železniční vagony. Na Nákladovém nádraží Žižkov nabízí letní kino a filmové workshopy.

ŸNFA provozuje letní kino na Nákladovém nádraží Žižkov

Ÿletní kino se nachází v atraktivním industriálním prostoru: hlediště v kolejišti je vybudováno na osmi nákladních vagonech a desetimetrové plátno je zavěšené na ikonických ocelových spojovacích lávkách

Ÿza nepříznivého počasí se projekce odehrají v bývalých skladovacích prostorách funkcionalistické kulturní památky

Ÿprogram začíná 15. června a během léta nabídne celkem 40 projekcí

Ÿpřipraveny jsou také přednášky o historii a principech kinematografie, zvukové a obrazové workshopy, projekce experimentálních projektů z 16mm či programové odpoledne Ponrepo dětem

Ÿdramaturgie se zaměřuje na filmy o městě, nebudou ale chybět ani němé filmy s živou hudbou; program bude zveřejňován na letnikino.nfa.cz

Ÿmezi očekávané divácké hity patří Terminátor nebo sci-fi komedie Návrat do budoucnosti

kvalitní projekci na NNŽ umožnila firma Epson

Na kolejích čeká vrah, Slnko v sieti, Dáma na kolejích: tyto a mnoho dalších filmů nabídne od 15. června Národní filmový archiv divákům letního kina na Nákladovém nádraží Žižkov.  Na prostředí industriální kulturní památky reaguje nejen dramaturgie, ale i uspořádání letního kina: plátno je zavěšené mezi výtahové věže a hlediště je vybudováno v kolejišti, na osmi nákladních vagonech.

Velkoryse pojatá terasa o rozloze 700 m² nabízí i ekologicky provozovaný bar a je otevřena denně od 12.00. Vedle toho bude různě využito dalších osm vagonů, které se proměnily například v komunitní zahrádku, uměleckou instalaci v rámci Landscape festivalu nebo dětské hřiště.

 „NFA má k areálu Nákladového nádraží Žižkov vztah jako k svému budoucímu sídlu, ale také ukazuje, jak může být atraktivní pro nejširší veřejnost. Letní kino je vždycky trochu riskantní podnik, tak věřím, že diváci ocení otevření tohoto místa i jeho kulturní náplň a budou sem nacházet cestu co nejčastěji,“ uvádí Michal Bregant, generální ředitel NFA.

Provoz letního kina zahájí němá komedie Milenky starého kriminálníka s Vlastou Burianem a Anny Ondrákovou. Film, který NFA restauroval a loni nabídl do distribuce, má za sebou desítky uvedení v ČR i zahraničí a na NNŽ bude promítán s živou hudbou v podání tria Neuvěřitelno. Stejná skupina v průběhu léta doprovodí i další němý film z nabídky NFA: gotický horor Příchozí z temnot. Živou hudbou bude doprovázena také Tonka Šibenice z roku 1930, která byla natáčena ještě jako němá. Slavnou tragédii podle Egona Erwina Kische doprovodí hudební formace Sítě.

Nabídka letního kina je velmi různorodá, vedle již zmíněných titulů se diváci mohou těšit na zcela prvního Terminátora nebo komedii Roberta Zemeckise Návrat do budoucnosti, od jejíž premiéry uplyne 3. července přesně třicet let.

Stranou nezůstanou ani experimenty a vzdělávání. K vidění bude například Kouzelná skříňka – experimentální projekční zařízení volně inspirované pozorováními subjektivních zrakových vjemů, které prováděl Jan Evangelista Purkyně v 19. století. Nejmladším divákům je určen populární formát Byl jednou pan Ponrepo, který představí němé filmy v doprovodu živé hudby. K některým snímkům děti samy vytvoří hudební doprovod pomocí nejrůznějších nástrojů.

Kvalitní projekci na NNŽ umožnila firma Epson, která letní kino podpořila zapůjčením techniky. „Většina lidí ani netuší, jak jedinečný prostor nabízí Nákladové nádraží Žižkov v Praze. Jsem velmi rád, že naše projekční technologie pomůže otevřít brány tohoto areálu a vdechne mu kulturní život. Věřím, že audiovizuální projekce podtržená atmosférou místa společně s doprovodným vzdělávacím programem Ponrepo dětem návštěvníky nadchne a umožní tak organizátorům zakotvit zde na stálo,“ uvedl Ing. Roman Vejražka, Business Account Manager Epson Europe B. V.

Vstupné začíná na 50 Kč. Veškeré informace včetně programu budou postupně zveřejňovány na https://letnikino.nfa.cz

Společně s Kulturním centrem Nákladové nádraží Žižkov a NFA připravují dramaturgii sezóny 2015 Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Divadlo Letí, United Islands of Prague a Galerie Jaroslava Fragnera.

Štítky:

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru