Dnes vyšlo 15 článků

Energetické škrty dle EU: ČR to vyjde na 180 miliard

Evropská unie vydala před dvěma lety směrnici, podle které by do roku 2020 mnělo dojít ke snížení spotřeby elektrické energie v celé Evropské unii o jednu pětinu. Každý stát si úsporu bude moct regulovat v daném období sám dle svých potřeb. Česká republika tak bude nucena realizovat konkrétní opatření, která se k úsporám vztahují. Tato opatření již Česká republika deklarovala.

Úspora energie

Jaká jsou konkrétní opatření státu?

V loňském roce česká vláda rozhodla o tom, že se bude muset snížit spotřeba o 47,84 petajoulu na celkových 1190,46 petajoulu.

Samotná úspora je prakticky vyjádřením celkového množství elektřiny, kterou vyrobí jaderná elektrárna Temelín za jeden rok.

Stát hodlá posílit dotační programy

Ministerstvo chce v rámci úsporných opatření navýšit prostředky, jež vydá na dotační programy. Jmenovat bychom mohli jak program Panel2013+, tak i Novou zelenou úsporám.

Peníze by mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky získat z fondů EU a také prostřednictvím emisních povolenek. Potřebuje zhruba 60 miliard korun.

Spotřeba se nesnižuje dle odhadů státu

Jestliže se ukáže, že v roce 2017 nebude program spotřeby minimalizovaný dle potřeb státu, přejde zodpovědnost zčásti na dodavatele energie. Ti budou muset koncovým zákazníkům, poskytovat poradenství o tom, jakým způsobem šetřit.

Iniciativa Šance pro budovy momentálně uvádí, že úsporná opatření si vyžádají místo státem deklarovaných 60 miliard zhruba 350 miliard korun.

Zdroj: https://energy4environment.wordpress.com/

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru