Endora chce zabezpečit české weby

Potenciálních hackerů mezi námi chodí čím dál více a český hosting Endora je další z těch, kteří se snaží s tím něco dělat. Svou troškou do mlýna přispívají pomocí SSL certifikátů, které jsou dostupné všem zákazníkům využívajícím placené programy.

Endora je známá svým široce využívaným free webhostingem. Kromě něj nabízí ještě dva placené programy a je akreditovaným registrátorem .cz domén. Všem svým zákazníkům, kteří u nich hostují na jednom z placených programů, dává možnost vybavit svůj web SSL certifikátem.

K čemu je SSL certifikát?

Když svůj web vybavíte SSL certifikátem, nebude jeho adresa začínat https:// ale https://. Písmenko S, které je tam navíc, znamená „secure“. HTTPS je jinými slovy jasný důkaz toho, že komunikace mezi prohlížečem a otevřenou webovou stránkou je zabezpečená.

Můžete si všimnout, že ve většině prohlížečů jsou stránky vybavené HTTPS označené ikonkou zámečku. Bez zabezpečného http se neobejdou například banky nebo e-shopy. Tam, kde zabezpečení chybí, se mohou snadno dostat hackeři, zjistit si hesla či čísla kreditních karet. Ale ani pokud vám uživatelé na vašem webu nic takového nesdělují, má SSL certifikát svůj účel. S ikonkou zámečku bude váš web vypadat důvěryhodněji.

Jak je možné, že je to zdarma?

Endora poskytuje certifikáty od Let’s Encrypt. Tuto službu má na svědomí kalifornská společnost Internet Security Research Group dotovaná například Facebookem, Ciscem, Mozillou atd. Firma se snaží s podporou peněz od velkých hráčů šířit zabezpečenou komunikaci na internetu, a tak poskytuje SSL certifikáty zdarma.

Řešení od Let’s Encrypt je přitom naprosto plnohodnotné, jen zatím stále v beta verzi. Jediné omezení je neplatnost certifikátu v IE na Windows XP. Ten už ale stejně není podporovaný.

ssl

Endora pro školy

Zatímco SSL certifikát je věcí relativně novou, ještě jedna služba, kterou Endora provozuje už dlouho, stojí za zmínku. Děti by měly být poučovány o bezpečnosti na internetu a k tomu je třeba, aby se trochu orientovaly v problematice tvorby webových stránek. Endora proto podporuje výuku IT na školách. Poskytuje finanční příspěvky i webhostingové služby zdarma. Učitelé informatiky najdou více informací přímo na webu Endory v sekci Pro školy.

Mimochodem do pondělí je poslední šance navrhnout pro Endoru maskota. Jestli nás čte nějaký šikovný grafik, co má volnou neděli a chce získat finanční odměnu či slevu na hosting, vzhůru do toho.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru