Emailové přílohy oslavily 20 let existence

Emailové přílohy oslavily 20 let existence

V neděli 11. března uplynulo přesně 20 let od poslání první emailové zprávy s přílohou ve standardu MIME, kterou tvůrci tohoto standardu označují oficiálně za první smysluplnou a zajímavou MIME zprávu s přílohami.

Standard MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) vytvořili Nathaniel Borenstein a Ned Freed. Oficiálně první zpráva odeslána Borensteinem obsahovala dvě přílohy, naskenovanou fotku v JPEG formátu a audio soubor. Standard pro internetový email před MIME podporoval jen emailové zprávy se 7-bitovými ASCII znaky. Některé systémy pro zasílání emailů podporovaly i přílohy, šlo ale o navzájem nekompatibilní proprietární řešení.

MIME následně v červnu 1992 v RFC1341 zavedl několik důležitých rozšíření textových emailů a plní několik účelů. Prvním je podpora emailů skládajících se z více částí, druhým je podpora více způsobů kódování umožňujících do 7-bitové ASCII abecedy zakódovat i binární soubory a třetím podpora efektivního kódování pro texty v jiných znakových sadách než ASCII.

Tato rozšíření mimo jiného umožňují přenášet spolu s textem i libovolnou binární přílohu. Pro kódování příloh se většinou používá kódování Base64, které generuje jeden ASCII znak pro každých šest bitů binárních dat a zvětšuje tak přílohu o 33 %.

Zdroj: blog.mimecast.com

Štítky:

Redaktor je studentem všeobecného gymnázia v Prachaticích a věnuje se především vývoji webových stránek a copywritingu. Začínal zde jako redaktor rychlých zpráv a u toho zůstal až do dnes. Začátkem března se stal šéfredaktorem Objevit.cz.

Komentáře

Nahoru