Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude propojovat lidské mozky s umělou inteligencí

CEO společností Tesla a SpaceX chce implantovat malé mikropočítače do lidského mozku. Elon Musk se nezaměřuje pouze na výrobu elektromobilů a kolonizaci Marsu. Dokonce chce propojit umělou inteligenci s lidskými mozky, aby pomohl lidem udržet krok s technologií.

Elon Musk založil společnost Neuralink zabývající se oblastí technologie, kterou sám nazval jako „neural lace“. Společnost bude implantovat drobné mikropočítače do mozku, prostřednictvím nichž by se daly nahrávat a stahovat myšlenky. Lidé by tak mohli komunikovat s počítačem bez použití klávesnice a myši.

Elon Musk se odmítl k založené společnosti vyjadřovat. Nicméně Max Hodak, člen zakládajícího týmu, potvrdil existenci společnosti. Neuralink je v embryonální fázi, a proto odmítl poskytnout další podrobnosti. Max Hodak předtím založil startup Transcriptic, který poskytuje služby robotické laboratoře přes internet.

6212974625_124f934aa9_b

Zdroj: Flickr

Elon Musk je pětačtyřicetiletý podnikatel, který věnuj svůj čas společnostem Tesla a SpaceX. Také vymyslel vysokorychlostní dopravní prostředek s názvem Hyperloop. A ještě si našel čas na neurovědu, přičemž plánuje vyvinout lebeční počítače k léčbě neřešitelných onemocnění mozku. O těchto plánech mluvil už v loňském roce v květnu na konferenci Code Conference. V srpnu na Twitteru prozradil, že v neural lace dělá pokroky, a v lednu informoval o tom, že se blíží oznámení.

Společnost Neuralink, která se má zabývat lékařskými výzkumy, byla založena už v loňském roce v červenci v Kalifornii. Elon Musk chce výzkum financovat výhradně z vlastních zdrojů, nicméně projednává se i možná investice od Founders Fund.

V posledních týdnech Neuralink najal přední akademiky v této oblasti, mezi něž patří Vanessa Tolosa, inženýrka v Lawrence Livermore National Laboratory a odbornice na flexibilní elektrody, Philips Sabes, profesor na University of California v San Franciscu studující ovládání pohybu mozkem, a Timothy Gardner, profesor na Bostonské univerzitě, který je známý pro implantaci drobných elektrod do mozků pěnkav za účelem studia jejich zpěvu.

Ačkoliv není přesně jasné, jaké produkty by mohla společnost vyrábět, pravděpodobně se bude jednat o pokročilé implantáty pro léčbu mozkových chorob, jako jsou epilepsie či deprese. A tím by Elon Musk navázal na jednodušší elektrody již používané k léčbě mozkových poruch, jako je Parkinsonova choroba.

Technologie čelí několika překážkám. Vědci totiž musí najít bezpečnou a minimálně invazivní cestu, jak elektrody do mozku implantovat.

Zdroj: The Wall Street Journal

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru