Elon Musk věří, že jsme jen postavičky ve hře vyspělejší civilizace

Vzhledem k tomu, jak se Elon Musk činí ve vymýšlení nových technologií, je to skoro neuvěřitelné, ale je to tak. Skutečně prohlásil, že jsme všichni stejně jen figurky v něčí hře.

Elon Musk, zakladatel Tesly a SpaceX, řekl na Code Conference, že máme pouze šanci jedna ku miliardě, že žijeme ve skutečné realitě. Vyprávěl, jak v dnešní době umíme udělat hry, které vypadají realisticky a v nichž jsou desetitisíce lidí. Dodal, že sami už nejsme daleko od vytvoření kompletní virtuální reality, tak proč by to nemohl udělat někdo jiný?

A Musk zašel ještě dál. Popsal, že by nás vlastně mohli simulovat naši potomci z budoucnosti. Budoucí generace si pravděpodobně budou vytvářet minulý svět. Vlastně to v primitivní formě děláme už dnes, na Stanfordu si vědci simulují třeba osídlování země. V budoucnosti budou počítače silnější a simulace lepší, takže proč by nemohly být tak dokonalé, aby v nich lidé měli skutečné vědomí? Všechno, co prožíváme, už se tedy možná jednou stalo.

musk

Elon Musk

Otázkou zůstává, kdo nás naprogramoval

Musk rozhodně není první, kdo by s takovým šíleným nápadem přišel. Hodně podobně to vidí třeba filozof Nick Bostrom, který je jedním z hlavních zdrojů myšlenkových experimentů v Silicon Valley. Bostrom kdysi tweetnul, že povstání robotů by mohlo být nebezpečnější než atomovky. Elon Musk se toho taky bojí, loni založil neziskovku OpenAI, která se snaží přinášet světu spíš přátelské roboty než děsivé. Musk naznačil, že existuje pouze jedna společnost, které se v této souvislosti bojí. Sice nejmenoval, ale všeobecně se má za to, že myslel Boston Dynamics.

Nevěříte tomu? Je to podle vás snůška blbostí? Tak přesně takhle by se choval mozek figurky ve hře. Programátor naší reality nám nedovolí myslet si, že žijeme ve virtuálním světě.

Komentáře

Nahoru