Dnes vyšlo 15 článků

Elon Musk prorazí ve vesmíru zrcadlovou raketou Starship

Elon Musk prorazí ve vesmíru zrcadlovou raketou Starship

Elon Musk investuje do vesmírných projektů, a především do své firmy SpaceX. Z výletů do vesmíru chce učinit poměrně rutinní záležitost pro movité klienty. V posledních dnech byla zveřejněna podoba jeho rakety. Bude se lesknout jako zrcadlo. Mělo by jít o zatím největší raketu vůbec. Musk již plánuje její stavbu a následné zkoušky.

Elon Musk chce s raketou lítat na planetu Mars. Již minulý rok SpaceX hovořilo o konstrukci rakety SuperHeavy – Starship. Materiál použitý na její výstavbu je z lehkých uhlíkových vláken. Výroba lodě probíhala v Los Angeles a již v září minulého roku jsme moli vidět fotografie jejích částí. Zdálo se, že firma bude prosperovat především díky uhlíku.

Odborníci srovnávali jeho loď Atlas s lodí Starship – jsou si podobné, ale design je odlišný. Oblíbeným Muskovým materiálem je ocel Series 300 – je vyráběna podle specifických požadavků Space X. Ocel se pak modeluje za kryogenní teploty. Ocel bude podle Muska potřebovat mnohem méně tepelné ochrany. A zde tkví jádro výsledné podoby. Kvůli maximalizaci odrazivosti bude povrch rakety vyleštěn jako zrcadlo. Povrch se nebude natírat, protože bude zahříván vysokými teplotami. A co bude raketu ochlazovat? Musk odpověděl, že palivo, tedy zbytky chlazeného paliva.

Na vyzkoušení Elon Musk vybuduje prototyp. Průměr lodi bude odpovídat plánovaným 9 metrům, ale výška bude poněkud nižší. Nosič (Supe Heavy) bude vyráběn v plné velikosti. Prototyp Starship bude poprvé vyzkoušen letos na jaře, v březnu či v dubnu. Právě zde bychom se měli dozvědět o finální a neměnné podobě Starship.

Zdroj, foto: space.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru