Elon Musk: Edisona má radši než Teslu

Zplodil 6 synů, jeho plat činí jeden dolar ročně a společně s Donaldem Trumpem nebo Markem Zuckerbergem patří na seznam nejmocnějších lidí světa podle magazínu Forbes. Především ale stojí v čele světově nejproslulejší továrny na elektromobily. Elon Musk je průmyslovým magnátem, který se výrazným písmem zapsal mezi průkopníky dopravy s respektem k ekologii.

Elon Musk je mužem velkých start-upů. Stál mimo jiné u založení platebního systému PayPal a svůj sen o kolonizaci Marsu si plní proslulou aerokosmickou společností SpaceX. To bylo společně s dalšími méně známými projekty dost na to, aby jej v březnu 2004 požádali o schůzku zakladatelé do té doby neznámé firmy na výrobu elektromobilů. O měsíc později Musk stanul jako předseda představenstva v tehdejší Tesla Motors.

Vynálezci prvního elektromobilu Tesla dobře věděli, koho oslovují. Muska kromě zápalu pro futuristické hračky provází pověst absolutního workoholika – údajně pracuje 80 až 100 hodin týdně. Tvrdí, že tak za 4 měsíce dosáhne toho, co jiní za celý rok. Není to ale jen pracovitost, co stojí za jeho velikostí. Za svůj přínos na voze Tesla Roadster obdržel prestižní ekologické ocenění Global Green v kategorii Design.

The Summit 2013

Je možné pracovat více než 80 hodin týdně? Elon Musk (vlevo) to snad ani jinak neumí. Zdroj: wikimedia.org

Vzestupy a pády Tesla Motors

Tesla Motors si od založení v roce 2003 prošla divokým vývojem. Její vstup na burzu způsobil senzaci, přesto několikrát málem zbankrotovala. Před čtyřmi lety se kolem automobilky strhla mediální aféra a akcie firmy ztratily přes noc 20 % své hodnoty. Elon Musk však nikdy nepochybuje. Nepochyboval, když se nedařilo jeho Tesle, ani když po třetím neúspěšném startu rakety Falcon 1 byl na pokraji krachu také projekt SpaceX. Všechny neúspěchy Musk nakonec vždy ustál.

Před jeho vstupem na trh byly elektromobily jen vysmívanou záležitostí bez budoucnosti. Dnes je Tesla vyhlášenou značkou a světovým hráčem číslo jedna v oblasti alternativní dopravy. Její automobily jsou extrémně rychlé, ekologické i bezpečné. Vůz Tesla Model S dokonce dosáhl nejlepších výsledků v historii bezpečnostních testů – údajně se o něj poničilo samotné testovací zařízení.

Nejen díky tomu se z Muska stal symbol podnikatelského úspěchu a opravdová průmyslová celebrita. Jenom český překlad knihy o jeho životě hltají tisíce čtenářů. A zdá se, že se na skvělé časy blýská i automobilům na elektrický pohon.

EON_ElonMusk2

Elektromobily Tesla jdou zájemcům nově naproti modely s nižší pořizovací cenou. Zdroj: wikimedia.org

V čem je Edison lepší než Tesla?

Elon Musk nastoupil do společnosti Tesla Motors rok po jejím založení. Původní spoluzakladatelé automobilku pojmenovali po slavném srbském vynálezci, který jako první zkonstruoval asynchronní motor pracující na střídavý elektrický proud. Muskovým vzorem je však Tomas Alva Edison. Vynálezce fonografu byl totiž mimo jiné zdatným podnikatelem. Své vynálezy uměl ukázat světu.

Také Musk by své automobily rád zpřístupnil co nejširším masám. Proto například buduje síť vlastních nabíjecích stanic. Majitelé vozů Tesla mohou u téměř tisícovky moderních stanic po celých USA nabíjet své baterie zdarma. Ke každé z nich je jednoduše navede navigační systém jejich automobilu.

Musk chce ale se svou společností jít běžnému zákazníkovi ještě blíž. Tlačí na snižování pořizovací ceny elektromobilů Tesla tak, aby převážil diskuze o ekonomické výhodnosti elektromobilů na svou stranu.

A i to se mu zřejmě začíná dařit: nový sedan Modelu 3, který půjde do prodeje až koncem letošního roku, si na jaře 2016 předobjednalo během 36 hodin více než čtvrt milionu zájemců.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru