Elon Musk dneska vypustí do vesmíru svou Teslu (snad)

Jednou z velkých ambicí Elona Musku, možná jednoho z nejdůležitějších vynálezců a podnikatelů tohoto století, je dostat lidstvo na Mars. A v této misi se nezastaví před ničím. Dnes, v úterý 6. února, se chystá raketa Falcon Heavy ke hvězdám – pokud nevybouchne, bude to pro kalifornskou společnost fenomenální úspěch a jeden obří krok směrem ke kolonializaci Rudé planety.

Ten pravý čas nadešel. SpaceX se chystá odlaunchovat raketu Falcon Heavy, kolem které jsme v posledních měsících slyšeli velký humbuk. Jedná se o misi, na kterou všichni lidé ze SpaceX čekali minimálně 7 let, kdy Elon Musk oznámil plány na stavbu takového raketoplánu. Dnes, po tolika letech a řadě plánovaných zpožděních, je launch Falconu Heavy takřka na spadnutí.

Tady je vše, co potřebujete o dnešním startu Falconu Heavy vědět a proč je to pro kosmické odvětví opravdu velká věc.

Co je to Falcon Heavy?

Rozhřešení hledejme přímo ve jméně. Falcon Heavy je mnohem větší a mohutnější brácha ‘dřívějšího modelu’ Falcon 9, což byly rakety s 9 motory. Falcon Heavy je ve skutečnosti složen z tří takových Falconů 9, což znamená, že jej do vesmíru ponese 27 motorů. Žádná jiná raketa nikdy nepoužila takový velký počet motorů. Při takové síle se předpokládá, že Falcon Heavy dokáže vynést do orbitu Země něco kolem 63,5 tun nákladu – což by z něj dělalo “nejmocnější raketu na světě”.

Falcon Heavy ponese k nebesům 27 motorů

Falcon Heavy ponese k nebesům 27 motorů

Proč by nás to mělo zajímat?

Jednoduché, Watsone. Používání takovéhle rakety znamená, že lidstvo bude schopno vynášet do vesmíru mnohem více věcí. A to může otvírat novou oblast byznysu pro kalifornské SpaceX – mohou začít vyvážet do vesmíru mnohem těžší zařízení, družice anebo živé posádky. Největším paradoxem toho všeho je, že ta raketa je brutálně levná (90 milionů dolarů za launch).

Největším konkurentem Falconu Heavy je Delta IV Heavy, která se používá od 2002 a vyrobili ji v Boeingu. Launch téhle rakety stojí 350 milionů dolarů a unese sotva polovinu toho, co Falcon.

A tím nekončíme. Využívání téhle technologie může mít sadu dalších pozitivních dopadů na kosmický byznys. Falcon Heavy může vynášet do vesmíru větší národní bezpečnostní satelity, které by Falcon 9 jen sotva utáhl. A pevně věřím, že se tahle myšlenka může líbit i lidem z NASA, kteří ji mohou implementovat do svých misí.

Plus, Elon tady má stále ty dva zákazníky, kteří si u něj loni objednali výlet na Měsíc. I v tomto případě se poletí Falconem Heavy.

Odkud se startuje?

Falcon Heavy dnes společnost SpaceX odpálí z nostalgicky známého Kennedy Space Centra ve Floridě. Místě, kde se udály velké věci – jako například launch mise Apollo 11.

Launchpad a hangár SpaceX

Launchpad a hangár SpaceX

Co se bude s Falconem Heavy dít?

Prvním velkým milníkem je dostat tenhle kolos na orbit bez toho, aniž by vybouchnul. (Už to bude oříšek.) SpaceX tím chce ukázat, že Heavy je schopen dostat náklad na orbit – a to je i důvod, proč Elon zvolil jeho nejcennější bohatství, svou Teslu Roadster. Dle plánů Heavy vyletí na orbit, kde otevře nákladní modul a Teslu vypustí do vesmíru. Samozřejmě žádné auto se nemůže pohybovat vesmírem bez řidiče, za volantem bude sedět figurína s novým oblekem od SpaceX. (To, jak tato mise bude – v ideálním světě – probíhat, můžete zhlédnout na videu výše).

Heavy ponese Elonův nejcennější náklad – jeho Roadster

Heavy ponese Elonův nejcennější náklad – jeho Roadster

Co když?

V tomhle byznysu jsou asi jen dva relevantní scénáře. Buďto Falcon vše zvládne na výbornou, všechny moduly přistanou na Zem a bude to pro Muskovu firmu fenomenální úspěch, který jim zajistí peníze a důvěru na několik let dopředu. Pokud na opak, všechno to úsilí a práce se bude muset vynaložit ještě jednou a již po několikáte se naplánuje start Falconu Heavy. To nejenže brutálně zbrzní progres v kolonializaci Marsu, ale rozpoutá diskuze o budoucnosti SpaceX.

My držíme pěsti. A pokud chcete i vy, v 20:20 našeho času začíná stream.

Komentáře

Nahoru