Tisková zpráva: Elektronika zdraží až po Vánocích

Elektronika zdraží až po Vánocích

Intervence ČNB se dotkne také zboží, které se obchoduje v zahraničních měnách a do České republiky se importuje. Výjimkou nebude ani elektronika a spotřební elektro. Podle mluvčího Euronics Bohuslava Komína je zdražení spotřební elektroniky a domácích spotřebičů nevyhnutelné. „K zásahu ČNB došlo ve chvíli, kdy jsme na prodejnách Euronics připraveni na vánoční sezónu a zboží již máme naskladněné. Pro vánoční trh se zboží nakoupilo už v průběhu července a srpna. První zdražení se tak projeví nejdříve na začátku ledna u rychloobrátkového elektra, jako jsou mobilní telefony, tablety nebo menší notebooky, následovat je budou televizory, které jsou nejdůležitějším segmentem pro prodejce elektra a u kterých bude zdražení nejmarkantnější kvůli současným velmi nízkým maržím. Do té doby mají zákazníci možnost nakoupit ještě za staré ceny.“ Zájem zákazníků o spotřební zboží dlouhodobě klesá a obchodníci s elektrem mají marže tak nízké, že se zdražení projeví plošně kolem 5-10 procent tak, jak se bude posouvat kurz koruny vůči euru a dolaru.

Nejvýraznější zdražení lze očekávat u elektroniky s nejnižší marží. To se týká televizorů, fotoaparátů, tabletů nebo notebooků. „Intervenci ČNB vnímáme pozitivně. Názory ekonomů jsou takové, že změny podpoří export až v dlouhodobém horizontu. Pro nás je to však příznivá zpráva v tom, že se podnikají aspoň nějaké kroky k oživení ekonomiky,“ uvádí Komín.

Očekávané zdražení by mohlo výrazně ovlivnit nejdůležitější prodejní sezónu, kterou Vánoce bezesporu jsou. „Nevylučujeme ani možnost, že letošní povánoční slevy neproběhnou v takovém rozsahu jako v předchozích dvou letech, protože nebude dostatek zboží. Někteří ekonomové uvádějí, že dokud lidé nepocítí jistotu zaměstnání, budou i v utrácení zdrženliví.

Náš názor je v tomto jiný, protože zákazníci mohou využít i splátkový prodej, aby mohli zakoupit zboží ještě před zdražením i v případě, že nebudou v danou chvíli disponovat dostatečnou hotovostí,“ odhaduje Komín. „Navíc snížení hodnoty koruny vůči euru snižuje i hodnotu úspor domácností, proto je nyní nejlepší doba na nákupy spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Kdo nyní nakoupí třeba nový televizor či pračku, rozhodně neudělá chybu,“ říká mluvčí sítě elektroprodejen Euronics Bohuslav Komín.

Kontakt:

Bohuslav Komín, mluvčí elektroprodejen Euronics

Tel: 602 275 790

Nebo PR EURONICS

MC CONSULTANT s.r.o., Jana Holoubková, e-mail:

jana@mc-consultant.cz

tel.: 728 670 959

Zdroj: ČTK/Protext

Komentáře

Nahoru