Elektronický obvaz urychlí léčení

V budoucnosti bude obvaz umět víc než jen krýt vaši ránu. Výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli tvárný hydrogel, do kterého je možné umístit senzory a který urychluje hojení.

Hydrogel můžete znát například jako materiál kuliček, které se dávají do vázy, nasáknou vodu a udržují vlhkost, nebo jako materiál, z nějž se vyrábí kontaktní čočky. Běžně je příjemně měkký, ale zároveň křehký a nepružný. Na MIT se s tím popasovali a vyvinuli takový hydrogel, který je podobně měkký jako lidské tkáně.

„Lidské tkáně jsou měkké a mokré, ale elektronická zařízení jsou většinou suchá a tvrdá.“ vysvětlil docent strojního inžernýrství Xuanhe Zhao. „K vytvoření rozhraní mezi lidským tělem a elektronikou navrhujeme použít hydrogely s podobnými mechanickými a fyziologickými vlastnostmi, jako mají lidské tkáně.“

Do revolučního hydrogelu výzkumníci implantovali celou řadu elektronických součástek (polovodičové čipy, LED světýlka, vodivé dráty a senzory).

mit

Na základě těchto úspěchů se jim podařilo vytvořit obvaz, který je možné dát na jakoukoliv část těla. Jsou v něm senzory teploty a zásobníky léků. Do rány by se tedy rovnou na základě údajů ze senzorů mohla uvolňovat léčiva.

Inteligentní obvaz by do budoucna mohl spolupracovat s mobilní aplikací, aby nositele informoval o aktuálním stavu. Měl by umět léčit běžná povrchová zranění včetně popálenin.

Hydrogel má více možností využití

Ale výzkumníkům to nestačí a jdou ještě dále. Hydrogel je „kompatibilní“ s naším tělem, a tak by mohl usnadnit vkládání elektroniky dovnitř našich těl. Tým už pracuje na senzorech pro diabetiky, které by bylo třeba implantovat dovnitř těla. Další možností využití je hydrogel jako nosič neuronových sond. Bylo by snadnější vyšetřovat mozek.

Všechno je ovšem stále ve fázi vývoje a testování.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru