Dnes vyšlo 15 článků

Elektřina za 18 korun měsíčně. Čtrnáctiletý Etiopan vyrábí elektřinu z bioplynu

Elektřina za 18 korun měsíčně. Čtrnáctiletý Etiopan vyrábí elektřinu z bioplynu

Jeden 14letý chlapec dostal vyznamenání za výrobu elektřiny z bioplynu, aby rozsvítil několik domů v zóně Borana v jižní Etiopii.

Adan Hussein Dida, student osmé třídy na základní škole v Tule, řekl, že dělá projekt na snížení diskomfortu vesničanů, protože nedostáváme základní služby, jako jsou silnice, nemocnice a elektřina.

Začal projekt na dvorku svých rodičů, rozložil zvířecí odpad díře, která má hloubku 2 metry. Nyní vyrábí dostatek elektřiny pro osm domů. Elektřinu účtuje každému domu v přepočtu 18 korun za měsíc. Většina tamějších obyvatel žije v chudobě. Jsou závislí na chovu domácích zvířat a trápí je nedostatek vody. Adanova rodina používá peníze, které získá z prodeje elektřiny, aby získala podporu.

“Jsem velmi hrdý na to, co se mi podařilo. Spolužáci teď mohou číst z domova místo toho, aby si s domácími úkoly počkaly do dalšího dne. Sním o tom, že budu pokračovat v inženýrství pro nově založenou univerzitu Borana pro Yebelo,” řekl Adan.

Zdroj, foto: bbc.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru