Tisková zpráva: El Salvador se chce stát rájem pro technologické firmy
El Salvador je průkopníkem mezi zeměmi v oblasti kryptoměn. Po přijetí bitcoinu jako státního platidla a po nedávném přijetí zákona o převodech kryptoměn s cílem přilákat zahraniční investory, chystá salvadorský prezident Bukele zákon, který zruší veškeré daně na inovace v technologiích nebo na výrobu hardwaru. Země by se měla stát rájem pro technologické firmy a obchodníky s kryptoměnami.
El Salvador je první země na světě, která přijímá bitcoin jako státní platidlo. Prezident Nayib Bukele je znám svou láskou k technologiím a chce je využít k nastartování ekonomiky El Savadoru. Nyní chce jít ještě dál.
V pátek 24.3. 2023 prezident na svém Twitteru oznámil, že plánuje předložit salvadorskému Kongresu návrh zákona na zrušení všech daní (z příjmu, majetku, kapitálových zisků a dovozních cel) z technologických inovací, jako je programování softwaru, kódování, vývoj aplikací a umělé inteligence, a také z výroby výpočetního a komunikačního hardwaru. Na Twitteru se dočkal převážně pozitivních reakcí, které tento návrh označovaly za progresivní.
V lednu přitom El Salvador přijal zákon o převodech kryptoměn. Cílem zákona, který podpořili zákonodárci vládnoucí strany spřízněné s prezidentem Nayibem Bukelem, bylo přilákat domácí i zahraniční investory. Zákon umožňuje vydání dluhopisů jištěných bitcoinem. Jejich prostřednictvím chce země mimo jiné financovat těžbu bitcoinu pomocí obnovitelné energie z tamního vulkánu. Dluhopisům se proto začalo říkat vulkanické dluhopisy.
Ne všichni však nadšení prezidenta Salvadoru sdílí. Zákon o použití bitcoinu přijala tato středoamerická země v roce 2021. Přijetí bitcoinu jako státního platidla mělo zlepšit ekonomiku El Salvadoru podpořením zahraničních investic a mělo Salvadorcům usnadnit bankovnictví. Přijetí však bylo i kritizováno jak na mezinárodní úrovni, tak v Salvadoru, a to kvůli volatilitě bitcoinu, dopadu na životní prostředí a nedostatečné transparentnosti, pokud jde o fiskální politiku vlády.
El Salvador se přitom při přijetí bitcoinu inspiroval příběhem své vesnice. V roce 2019 přijala vesnice El Zonte bitcoin jako platidlo poté, co jí anonymní dárce daroval bitcoiny v hodnotě 100 000 dolarů. Dar přišel s podmínkou, že vesnice přijme oběhové hospodářství založené na bitcoinech. Mnoho obyvatel El Zonte nemělo přístup k bankovním službám, k Bitcoinům však mohli přistupovat prostřednictvím mobilních zařízení a přibývajících bitcoinových bankomatů. Vesnice se od té doby stala známou jako „bitcoinová pláž“ a zastánci bitcoinu ji uvádějí jako příklad používání kryptoměny jako zákonného platidla. Do té doby se v El Salvadoru platilo výhradně americkými dolary, které v roce 2001 nahradily v zemi tradiční kolóny.
Při snaze prosadit v zemi bitcoin prezident Bukele tvrdil, že přijetí bitcoinu by Salvadorcům žijícím v zahraničí usnadnilo posílání peněz jejich příbuzným v zemi. Používání bitcoinů by také zpřístupnilo digitální transakce lidem, kteří mají omezený přístup k bankovnímu systému.
Přestože mnoho úřadů a neziskových organizací upozorňovaly na rizika spojená s přijetím bitcoinu, v únoru tohoto roku Mezinárodní měnový fond (MMF) po návštěvě země prohlásil, že rizika se nenaplnila. „Používání této kryptoměny však stále vyžaduje transparentnost a pozornost,“ uvedl MMF podle agentury Reuters.
Po vzoru El Salvadoru přijala bitcoin už jen jedna země světa, a to Středoafrická republika. Ta přitom patří k nejchudším na světě, i když se na jejím území nacházejí ložiska diamantů, zlata a uranu. V roce 2019 tam měly podle serveru WorldData přístup k internetu jenom čtyři procenta z jejích pěti milionů obyvatel. Internet je přitom k používání kryptoměn nezbytný.
Komentáře