Dnes vyšlo 1 článků

Ekologické smýšlení VB: teplem z metra budou vytápěny domy

Ekologické smýšlení VB: teplem z metra budou vytápěny domy

Odpadní teplo z jedné z trubek londýnského metra bude od této zimy použito k zahřátí více než tisíce domů v hlavním městě Velké Británie. 

Teplý vzduch bude směrován ze severní linie na podporu dálkového vytápění londýnské čtvrti Islingtonu. Do konce roku poskytne teplo kancelářím, rekreačním střediskům a 1350 domům. Tepelná síť s názvem Bunhill 2, je společným projektem mezi Islingtonskou radou, Transport for London a strojírenskou firmou Ramboll, označovanou jako první svého druhu v Evropě. Rada doufá, že tento systém zvýší soběstačnost Londýna v oblasti energie, sníží emise uhlíku a sníží účty za topení obyvatelům. Mezitím mohou cestující v trubkách také očekávat chladnější tunely metra

Dálkové vytápění, také známé jako tepelné sítě, je dodávka tepla a teplé vody z centrálního zdroje do skupiny budov. Centrálním zdrojem tepelné sítě Bunhill 2 je ventilátorová šachta – vertikální průchod, který se používá k vytlačení odpadního tepla – v opuštěné stanici metra City Road, která se nachází na severní hranici mezi Angelem a Old Street. Tepelné čerpadlo navržené společností Ramboll zachytí toto přebytečné teplo z ventilační šachty dříve, než se zahřeje na přibližně 70 stupňů Celsia. Toto se poté převede do tepelné sítě Islingtonu, aby se dodávalo teplo a teplá voda do nemovitostí. V letních měsících je systém navržen tak, aby byl obrácen, takže může do trubek tunelů přivádět studený vzduch.

Systém je účinnější z hlediska uhlíku než obvyklé energetické systémy v okresech. Hledání alternativních zdrojů obnovitelného tepla ve městech roste s ohledem na klimatickou krizi a výsledný zákaz britských vládních zákazů kotlů na plyn z nových domů od roku 2025. Podle Úřadu Velkého Londýna je v Londýně dostatek tepla zbytečného na pokrytí 38 procent poptávky města po vytápění. Rozšíření sítí dálkového vytápění, jako je Bunhill 2, mohlo toto zvýšení do roku 2050 dosáhnout 63%.

„Věříme, že využití velkoplošného tepla tímto způsobem připojeného k systémům dálkového vytápění měst bude hrát hlavní roli při dekarbonizaci britské poptávky po energii na vytápění,“ vysvětlila Lucy Padfield, ředitelka oblastního vytápění v Ramboll.

Systém dálkového vytápění Bunhill 2 se v současné době očekává koncem roku 2019. Jedná se o druhou fázi schématu tepelné energie a energie Bunhill Islington Council – tepelné sítě v Islingtonu, která byla zřízena v roce 2013 a zahřívá přibližně 700 domů.

Zdroj, foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru