Ekologické pneumatiky: jaké jsou možnosti?

Ekologické pneumatiky: jaké jsou možnosti?

Trend ekologických pneumatik je již dlouho patrný. A není divu, přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a pokud se lidstvo nezačne chovat s respektem k přírodě, dříve či později můžeme čelit velkým problémům. Poptávka po ekologických pneumatikách tedy roste. Na trhu je dnes široká nabídka kvalitních ekologických pneumatik. Jak si vedou v provozu?

Co nabízejí velké značky

Například francouzský Michelin na pneumatice šetrné k životnímu prostředí pracuje již od počátku devadesátých let. Zatím poslední model Michelin Energy Saver+ vyniká vysokým kilometrovým nájezdem a nízkým valivým odporem. Zákazníci si již zvykli, že i ostatní výrobky tohoto pneumatikářského gigantu se vyznačují nižším opotřebením.

Korejský Hankook se zase zaměřuje na ekologicky šetrnou výrobu s použitím moderních nových materiálů. Jeho pneumatika K 425 Kinergy Eco se v testech pohybuje na předních příčkách a u řidičů je stále velmi oblíbená i pro svůj poměr cena/výkon.

Další z velkých výrobců Goodyear vyvinul v roce 2001 směs založenou na kukuřici, nyní jako alternativu siliky využívá popel z rýžových slupek. Během klimatické konference v Kodani před pár lety zase představil pneumatiku z obnovitelné biomasy. Energetické štítky na pneumatikách, díky kterým zákazníci mohou porovnat hospodárnost a vlastnosti jednotlivých pneumatik, byly dílem spolupráce Goodyearu s Evropskou Unií.

Rubber Tyre Car Vehicle Tire Automobile Wheel

 

Poptávka po ekologických pneumatikách roste, výrobci do vývoje investují nemalé peníze.

Protektory také šetří

Jedním ze způsobů, jak prodloužit životnost již vyrobených pneumatik, je protektorování. Při tomto procesu se odstraní stará ojetá část pneumatiky a je nahrazena novou vrstvou pryžové směsi, která se nanáší na původní kostru pneumatiky. Odbourá se tak ekologická zátěž, která by vznikla při výrobě pneumatiky, jelikož se nahrazuje pouze část výrobního procesu.

I recyklace je cesta

Další možností je recyklace. Při výrobě nových pneumatik se použijí rozdrcené zbytky těch starých. Zbytek, který se nevyužije při výrobě nových běhounů, dává základ například různým pryžovým rohožím, koberečkům do aut nebo gumovým těsněním. Využití také nalezne třeba jako povrch dětských hřišť.

Výrobcům se daří snižovat obsah škodlivých látek v pneumatikách a při jejich výrobě také využívají čím dál více přírodních materiálů. Díky tomu dnes na trhu najdete moderní pneumatiky, které jsou výkonné, a přitom ekologicky šetrné.

Zdroj, foto: Maxpixel.freegreatpicture.com  

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru