Ekologické hranolky: svítá fastfoodům na ekologičtější budoucnost?

Ekologické hranolky: svítá fastfoodům na ekologičtější budoucnost?

V Miláně byl vynalezen kornout na hranolky, který nebude žádným způsobem zatěžovat životní prostředí. K jeho výrobě je potřeba jen jedna surovina – bramborové slupky. Revoluční kornout dostal označení Peel Saver.

V dnešní době nás ekologové pravidelně informují o ne příliš pozitivním stavu našeho životního prostředí. Kolem varování se strhla vlna iniciativ, které se snaží přijít na způsob, jak planetu zachránit a vyčistit životní prostředí. Alternartiv pro plastové lahve je celá řady, na igelitové sáčky také, ale do fastfoodu ještě nikdo nezamířil. Přitom právě v občerstveních TO GO, se plastem mrhá nejvíce.

Revoluční nápad se zrodil v Itálii, kde se rozhodli využít maximum materiálu. A jakého? Brambor! Pokud si koupíte hranolky, nedostanete je v plastovém nebo v papírovém  kornoutu, kornout bude vyroben z bramborových slupek. Tento nápad se zrodil ve městě módy, v Miláně. Skutečně se jedná o designový kousek, no řekněte sami.

Snímek obrazovky 2018-10-16 v 21.13.44

„Vynálezci“, kteří chtějí být co nejefektivnější, se jmenují Pietro Gaeli, Simone Caronni a Paolo Stefano Gentile. Bramborové slupky jsou materiálem, který se jen tak k něčemu nespotřebuje, jen se vyhodí. Slupek je obrovském množství, s kterým už se dá něco dělat a sice zužitkovat.

A jak se kornouty vyrábí? Bramborové slupky obsahují, stejně jako brambory, škrob a vlákninu, díky čemuž se během louhování spojí dohromady. Výsledkem je pevný materiál. Když slupky, které už jsou spojený, uschnou, vymodeluje se z nich kornout, v kterém se pak podábají hranolky. Možná budete zklamaní, že kornout nemůžete také sníst. Nicméně nemusíte mít výčitky, že byste vyhodili odpad. Kornout se beze zbytku rozloží a poslouží jako hnojivo.

Tento přelomový nápad, který by vyřešil přeplněné koše ve městech, zatím nemá žádného většého výrobce. Kornouty se vyrábí pouze v menších počtech. Kompletní bramboru, která bude pouze tepelně upravená, si tedy můžete koupit jen u trojice designérů v Miláně.

Zdroj, text/foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru