Egyptská policie vytváří systém na špehování sociálních sítí

Policie v Egyptě pracuje na vytvoření systému, který by jí pomáhal sledovat diskuze občanů na sociálních sítích z důvodu ochrany proti terorismu. Děje se to pouze pár dní po prezidentských volbách, ve kterých pravděpodobně zvítězil vůdce egyptské armády. Monitorovány mají být i mobilní aplikace jako Viber a WhatsApp.

Ministerstvo vnitra již zvažuje sedm nabídek nejmenovaných mezinárodních společností k monitorování protivládních oraganizací a osob, svolávání protestů a útoků a ”nemorálního” chování. Egyptský ministr vnitra se vyjádřil, že věří, že systém nepostihne svobodu projevu. Plán byl zveřejněn několik dní poté, co Abdel Fattah al-Sisi,  muž, který svrhnul prvního legitimně zvoleného egyptského prezidenta, vyhrál podle průzkumů drtivě prezidentské volby. Konkrétně mají být monitorovány  Facebook, WhatsApp, Viber a Twitter, oficiální důvod zní ”ochrana civilistů před terorismem”.

Egyptská vláda nedávno vydala zákon výrazně omezující právo občanů k protestu a byla velmi kritizována za porušování lidských práv a svobod od loňského svržení prezidenta Mursího armádou v čele s Al Sisim. Od té doby zemřelo v Egyptě podle The Guardian více než 1000 lidí, kteří odporovali vládě a více než 16 000 jich bylo uvězněno.

Není to poprvé, co se vládnoucí egyptská vládnoucí garnitura  snaží kontrolovat online komunikaci, už v roce 2011 během ”arabského jara” shodila tehdejší policie mobilní síť, aby zastavila komunikaci mezi protirežimními revolucionáři.

 

 Zdroj: The Guardian
Foto: Flickr

Komentáře

Nahoru