Dnes vyšlo 15 článků

Edward Snowden má výcvik „etického hackera“

Edward Snowden má výcvik „etického hackera“

Edward Snowden, patrně stále ještě přebývající v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, je nyní jedním z nejhledanějších a také mediálně nejzajímavějších lidí současnosti. Média se trochu porýpala v jeho minulosti a odhalila zajímavá fakta.

V roce 2010, zatímco pracoval u Dell jako dodavatel pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA), podstoupil Snowden výcvik, díky němuž získal certifikát „etického hackera“ a také si osvojil většinu klíčových dovedností, které mu později umožnily získat přísně tajné dokumenty o skandálním projektu PRISM.

Etický hacker je dobrý hacker

Jak píšou New York Times, Snowden získal certifikát etického hackera od Mezinárodní rady konzultantů pro e-komerci (EC-Council). Na stránkách této společnosti se píše, že certifikovaný etický hacker je osoba, která testuje zabezpečení sítě a softwaru a pátrá po zranitelných místech, aby je pak pomohla dané firmě vyřešit a opravit. EC-Council se přitom drží hesla, že „Kdo chce porazit hackera, musí myslet jako on!“

Jako součást výcviku se Snowden učil i to, jak hackeři dokážou vniknout do sítě společnosti za účelem jejího zkompromitování a jak za sebou posléze zametají stopy. Etičtí hackeři mají určitý kodex cti, který jim přikazuje vše, co se dozvědí, uchovat v tajnosti.

Přesně ten typ, po kterém agentury touží

Dosvědčení o certifikátu etického hackera bylo přiloženo ke Snowdenově resumé, které posílal do Booz Allen Hamilton, společnosti, v níž pracoval a která získala řadu vládních kontraktů, včetně toho s NSA.

 Během let, která Edward Snowden strávil prací pro CIA a NSA se stal nejprve „obranným“ a pak „útočným“ hackerem – tedy přesně takovou osobou, po kterých vládní agentury jako NSA prahnou – hackerem, který dokáže dokonale ochránit síť, protože ví, jak se nabourat do té, která je ochráněna špatně.

Zdroj: https://mashable.com/2013/07/05/snowden-ethical-hacker/

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/07/05/snowden-ethical-hacker/

Komentáře

Nahoru