Edward Snowden konečně opustil letiště: Získal jednoroční azyl v Rusku

Edward Snowden konečně opustil letiště: Získal jednoroční azyl v Rusku

Edward Snowden získal dočasný azyl v Rusku a mohl tak opustit tranzitní prostor moskevského letiště Šeremeťjevo, kde přebýval od 23. června. Okolnosti jeho odchodu a dalšího pobytu jsou z bezpečnostních důvodů drženy v tajnosti.

„Právě jsem mu předal papíry z Ruského imigračního úřadu. Tyto dokumenty jsou potřeba, aby mohl opustit letiště,“ říká Snowdenův právník Anatolij Kučerena.

Snowden smí žít v Rusku jen když už nevyzradí žádná tajemství

Snowden se stal štvanou zvěří poté, co jako bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) vyzradil informace a zveřejnil dokumenty o masivních špionážních praktikách agentury. Spojené státy se jej již celé měsíce neúspěšně snaží dopadnout a donutit jej, aby čelil svým obviněním ze špionáže a krádeže vládních dokumentů. Ruský prezident Vladimir Putin Snowdenovi přislíbil azyl pod podmínkou, že už dále nebude zveřejňovat další tajné vládní dokumenty.

Snowdena na odchodu z letiště doprovázela Sarah Harrisonová z WikiLeaks, organizace, která Snowdenovi pomáhala od chvíle, kdy jeho jméno vešlo ve známost.

Američané jsou celou událostí “extrémně rozladěni”, Snowden již má nabídky zaměstnání i fanklub

Americká vláda je postupem rusých úřadů „extrémně zklamána“. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneye by také kroky Ruska mohly vážně ohrozit plánové zářijové jednání prezidentů Baracka Obamy a Vladimira Putina, na kterém se měly mimo jiné probírat některé společné kroky obou velmocí, jako třeba ukončení války v Sýrii.

Snowden je podle svého právníka emočně vyčerpán, 39denní pobyt v tranzitním hotelu jej vysál i finančně. Brzy se však má dočkat návštěvy svého otce i amerického právníka, kteří mu pomohou čelit nelehkému osudu. Snowden již má první nabídky práce v Moskvě i své první ruské fanynky.  Po uplynutí jednoletého trvání azylu může zažádat o jeho prodloužení. Azyl mu umožňuje žít, pracovat a cestovat v Rusku. Po pětiletém pobytu na území Ruska smí zažádat o přidělení ruského občanství.

Zdroje: https://arstechnica.com/tech-policy/2013/08/edward-snowden-leaves-airport-gets-one-year-asylum-in-russia/

https://mashable.com/2013/08/01/edward-snowden-jobs-girls/

Komentáře

Nahoru