Edward Snowden byl na Wikipedii označen jako zrádce z IP amerického senátu

Edward Snowden byl na Wikipedii označen jako zrádce z IP amerického senátu

Největší internetová encyklopedie na světě Wikipedia pracuje na bázi dobrovolného sdílení erudovaných informací ze všech oborů lidské činnosti. Přispívat do ní může kdokoliv, jedinou podmínkou je, aby informace jím podávané byly pravdivé a neutrální.

Přesto, že tato pravidla všichni známe a do nějaké míry respektujeme, najdou se vždy vykukové, kteří se snaží Wikipedii zneužít – pro své vlastní zviditelnění nebo třeba i změnu veřejného mínění. A nejedná se pouze o pubertální či postpubertální recesisty, jak ukazuje nedávný případ.

Americký Senát a jeho infantilní způsoby

Stránka na Wikipedii, věnovaná Edwardu Snowdenovi, byla navštívena anonymem a do popisku osobnosti bylo přidáno heslo „traitor“ – zrádce. Registrovaný uživatel Ginsuloft si změny všiml a v rámci zachování neutrality na Wikipedii toto slovíčko smazal.

Překvapení přišlo ve chvíli, kdy se zjistilo, že zásah do stránky byl proveden z IP adresy, kterou vlastní Senát Spojených států Amerických. Představa ctihodného pána v obleku, jak sedí za počítačem a dětinsky přepisuje záznamy o Snowdenovi, aby ho znemožnil v očích veřejnosti, je vážně směšná.

Anonym popsal Edwarda Snowdena na Wikipedii jako zrádce, IP adresa patří americkému Senátu

Toto upozornění se objevilo na Wikipedii – IP adresa patří americkému Senátu a anonymní editace příspěvků byly zablokovány pro vandalismus

Možnost přidávat podobné anonymní šlehy z IP adresy Senátu byla okamžitě zablokována, takže žádný další senátor již na Wikipedii anonymně nic nepřidá. Důvod blokace je, vzhledem k důstojnosti instituce, také zábavný: vandalismus.

Pánové senátoři, nenašel by se lepší způsob, jak korektně a dospěle vyjádřit své mínění?

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/User_talk:156.33.241.5

Komentáře

Nahoru