Vzniknou další dvě RSS čtečky jako náhrada za Google Reader – od společností Feedly a Digg

V souvislosti s oznámením ukončení provozu služby Google Reader od 1. července aktuálně již dvě společnosti potvrdily, že plánují vytvořit jeho plnohodnotnou náhradu.  Společnost Google oznámila plánované ukončení Readeru, své webové RSS čtečky, ve čtvrtek, jako důvod uvádí stále se snižující počet uživatelů.

Google Reader je ale používán mnoha pokročilými uživateli a specifickými skupinami uživatelů mimo jiné z IT branže a využívají jej také novináři z různých online i offline médií. Proto ostatně, jak se dalo očekávat, krok vedoucí k pozastavení RSS čtečky Google Reader vyvolal mimořádně velkou vlnu negativních reakcí. Petici za zachování Readeru podepsalo v současnosti již více než 90 tisíc lidí.

Důvody pro zrušení Google Readeru

Hlavním důvodem obliby Readeru a aktuálních mimořádně negativních reakcí je skutečnost, že Reader není jen kvalitní webovou čtečkou ale zároveň poskytuje API využívané v současnosti množstvím RSS čteček v podobě aplikací pro různé platformy. API umožňuje synchronizovat jednak RSS zdroje ale zejména i stav a informace o prečítanosti jednotlivých článků.

Přestože Google nikdy nezpřístupnil kvalitního klienta pro mobilní platformy, díky API a synchronizaci lze pohodlně číst RSS zdroje z PC pomocí webového rozhraní a zároveň z mobilních zařízení pomocí aplikací třetích stran.

Samotných RSS čteček jako potenciálních náhrad Readeru je množství.

Viz náš včerejší článek Google Reader končí, kterým nástrojem jej nahradit?

Nicméně plnohodnotné řešení úplet nahrazující Reader se stejnou flexibilitou a možností synchronizovaně využívat webový přístup a libovolnou zvolenou aplikaci zatím zřejmě neexistuje. Přípravu právě takového řešení ve čtvrtek ale oznámili hned dvě služby, Feedly a Digg.

Feedly v současnosti poskytuje čtečku pro různé platformy navázanou na Google Reader API, podle svého oznámení má už ale ve vývoji řešení Normandy provádějí plnohodnotnou náhradu Google Readeru is jeho API. Feedly slibuje spuštění před ukončením Readeru, přičemž samozřejmě dovolí svou službu využívat i z jiných čteček v současnosti využívajících Google Reader API.

Podobnou iniciativu oznámila i služba Digg, která ale zatím jde řešení jen vyvíjet.

Co tedy dělat? Přejít jinam? Nebo ještě vyčkávat na novou alternativu Google Readeru?

Uživatelem Readeru je tak zatím doporučeno vyčkat na další vývoj, po spuštění kompatibilní náhrady Reader API budou moci používat webové rozhraní nové služby a nadále své oblíbené softwarové čtečky, s minimální podporou tvůrců těchto čteček.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

  • iGoogle replace

    Ahoj všem,

    jen jsem vám chtěl říct, že pokud sháníte náhradu za iGoogle a Google reader, tak jsme se před nějakým časem do toho všeho pustili s naším vývojovým teamem:) Vzhledem k tomu, že je projekt ve fázi programování a brzkého startupu, snažíme se zajistit financování. Předpokládané náklady na techniku, vybavení a zázemí nebudou nízké, přesto do toho chceme jít. Pokud chcete podpořit iGoogle a Google reader alternativu, můžete nám pomoci skrze startup server na adrese http://igg.me/at/mywebgrid/x/3573425 . Za Vaše donaty dostanete hodnotné dárky, takže to není žádné žebrání :) Můžete nás také sledovat na facebooku na adrese http://www.facebook.com/igooglereplace no a nebo twitteru na: http://twitter.com/iGooglereplace . Naše oficiální stránka pak je http://mywebgrid.com :) Díky a budeme se těšit ;)

    • Nechcete nám k tomu poslat více informací, proč jste se rozhodli jít do tohoto projektu, jaké jsou cíle, jaký je obchodní model, kolik lidí na tom právě dělá atd.? Mohli bychom to uveřejnit jako krátkou novinku nebo obsáhlejší článek. Jsme patrioty, takže každý český projekt má u nás dveře otevřené.

Nahoru