Dům za pár hodin: hit v Japonsku

Dům za pár hodin: hit v Japonsku

Na ostrově Kjúšú je vesnice postavená doslova z polystyrenu. Nachází se zde přes 400 domků, které se staly poměrným hitem. Konstrukce této stavby trvá několik hodin. Na první vzhled malý, zevnitř velký obyvatelný prostor.   

Opět Japonci prorazili s unikátním nápadem. V čase, kdy se staví především moderní a mohutné novostavby, které jsou všestranně úspornější, přijdou s několikanásobně jednoduššími domy, které jsou pro změnu rychlejší ve výstavbě.

Zajímavostí u těchto nových domů, které mají tvar polokoule, je, že jsou postaveny z materiálu 4. generace. Více tento materiál budeme znát pod názvem polystyrén.

plan1

Nejdřív iglú

U těchto „novinek“ se tvrdí, že již mají svůj původ v dávné historii, nebo že alespoň vycházejí z něčeho již použitého. Jinak tomu nebylo ani u těchto výjimečností v podobě polystyrénového domu. Firma Japan Dome House Co., který vyrábí tyto domy, se nechala inspirovat domy z ledových bloků, které si staví kmen Severo-kanadských Inuitů. Vznikaly tzv. iglú, ve kterých přežívali generace těchto obyvatel.

Takže jedinou věc, kterou společnost pozměnila, je materiál. Dříve z ledu, dnes z polystyrénu.

dom2

Polystyrén, střed pozornosti

Japonci vsadili na polystyrén z jednoho důvodu, že to měli vryté do paměti, neboť se z nich vyráběly jednorázové nádoby na nápoje, různé obaly nebo podnosy. V kraji vycházejícího slunce se ani moc nezažil náš způsob využití polystyrenu, zateplování domů. Proto dnes vyrábějí domy z materiálu 4. generace, aby se stali „středem pozornosti“.

plan2

Boj o milimetry

Je to z jednoho důvodu. Když se podíváte na tuto stavbu, jsou ve vás pozitivní emoce, s pocitem jistoty, že tento dům je nejlepší.

Dům však není na první pohled nějak výjimečný, ale uvnitř je to nádhera. Na pohled miniaturní stavba uvnitř skrývá velké a obyvatelné prostory. Což je v Japonsku poměrně velkou výhodou, neboť zde se doslova bojuje o každý milimetr.

plan3

Domy 21. století

Autor těchto domů, firma Japan Dome House., Ltd. uvedla, že se jedná o prostorné domy vhodné pro 21. století. Jedná se (dle jejich slov) o tzv. stavbu bez starostí, kde se samotná stavba podobá skládání stavebnice (která obsahuje několik součástek).

farma

Vesnice Aso Farm Land Village Resort

„A je to!“

Kostra domů vzniká spojením tvarovaných panelů, které jsou vyrobeny ze speciálního druhu polystyrénu, kterému se říká EPS (expandovaný polystyrén s vysokou hustotou). Prefabrikované panely jsou tlusté sedm palců (17,5 cm) a jeden váží 80 kg. Z toho můžeme rychle zjistit, že dům máme za několik hodin hotov.

sauna

Sauna

Dva až tři lidé zvládnou tento domek postavit celkem asi za 3 hodiny. K tomu ještě čas natření a spojení, a ve výsledku máme zřejmě nejrychlejší výstavbu domu, co jen lze udělat. Podívejte se sami, jak dlouho trvá složení domu:

 

Výhodou tohoto domu je také vynikající tepelná izolace, která zvyšuje energetickou účinnost a snižuje náklady. Dům je také odolný proti větru i dokonce proti zemětřesení.

Obyvatelé tohoto domu budou mít k dispozici 44,2 m2 obytné plochy. Dům si mohou zakoupit od 3 milionů japonské měny (Jeny), což je u nás částka kolem 600 tis. Kč.

bar

Bar pro každého

K domu si můžete přidat i pár doplňků – sauna, bar, karaoke, herna, aj.

karaoke

Karaoke

Tyto domy jsou taky podle výrobců vhodné pro zdravý životní styl.

Domy se velice dobře hodí pro hotelové pokoje, mrazící místnosti nebo dokonce i jako prasečí farmy. Už pár let se tyto příbytky nacházejí na japonském ostrově Kjúšú na území Aso Farm Land Village Resort. Zde se nachází přibližně 480 polystyrénových domů, které se zde využívají ve velkém (ubytování, rekreace, maloobchod…)

zdroj: www.hobbyportal.sk

 

Pokud může nějak pomoct ke krásné a inspirativní budoucnosti, tak tím, že o ni bude psát.

Komentáře

  • Jan Nový

    … v CZ nepoužitelné. 17,5 cm polystyrenu sekerka nepřizpůsobivého projede jednou ranou.

Nahoru