Dubaj bude první město s mrakodrapem z 3D tiskárny

V oblasti stavebnictví se stále více projektů realizuje technologií 3D tisku, protože se jedná o levnější a rychlejší způsob výstavby. Stavební společnost Cazza Technologies oznámila, že plánuje vybudovat první mrakodrap právě pomocí 3D tiskárny. Vysoká budova bude stát kde jinde než v centru Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

Dubajská stavební firma Cazza Technologies představila své plány týkající se prvního mrakodrapu vytištěného v 3D tiskárně.

„Když jsme přemýšleli o zavedení 3D tisku, měli jsme na mysli domy a nízkopodlažní budovy. Vývojáři se nás stále ptali, zda by bylo možné postavit mrakodrap, jehož části by byly vytištěné v 3D tiskárně. To nás vedlo k tomu, abychom prozkoumali, jak by se dala tato technologie přizpůsobit pro vyšší konstrukce,“ řekl Chris Kelsey, ředitel společnosti Cazza pro Construction Week Online.

architecture-1842614_1280

Zdroj: Pixabay

Společnost disponuje obrovskými robotickými 3D tiskárnami, díky nimž může postavit i architektonicky složité budovy nevídanou rychlostí. Všechny základní konstrukční prvky pro vysokou budovu mohou být vytisknuté 3D tiskárnou. Aby bylo možné postavit mrakodrap, systém bude sloučen s existujícími jeřáby, což znamená, že není nutné vytvářet speciální jeřáby. Jakékoliv další konstrukční prvky pro mrakodrap, který nemůže být vytištěn v 3D tiskárně, budou dokončeny tradičními stavebními metodami.

Ačkoliv stavební firma potvrdila, že plánuje postavit mrakodrap pomocí 3D tiskárny, stále neprozradila datum zahájení stavby.

Technologie 3D tisku má široké uplatnění napříč různými oblastmi. Převládá především v lékařském průmyslu, kde se používá k výrobě orgánů a lidských buněk. Ale stále častěji se používá v oblasti bydlení a stavebnictví, protože realizace projektů touto cestou je rychlá a méně nákladná.

Jiné stavební firmy už použily 3D tisk k vybudování staveb, například v Číně vznikl dům odolný i vůči zemětřesení či v San Franciscu vyrobili dům 3D tiskárnou během 24 hodin.

Zdroj: Futurism

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru