Dropbox pozná, když chcete sdílet obsah chráněný autorskými právy

V pondělí brzy ráno se Twitterem začal šířit příspěvek Darrella Whitelawa. Dropbox mu podle všeho smazal jeho soukromá data, protože porušovala autorská práva. No… Ve skutečnosti to bylo trochu jinak. Co se tedy vlastně stalo?

Příspěvek byl retweetnut téměř 4000x! Už z toho je dost poznat, že lidi zajímá, co se to vlastně děje. Prohrabává se někdo jejich soukromými složkami a hledá materiál chráněný autorskými právy? Nebo jak to je?

Ne, takhle to nefunguje. Celý systém není vlastně žádnou novinkou. Funguje už několik let. Dropbox pomocí něj blokuje předem vybrané soubory, aby je nikdo nemohl s nikým sdílet. O svá data se ale nemusíte bát. Samozřejmě se nikdo neprobírá tím, co máte na svém uložišti schováno.

Prvně se v souvislosti s tweetem mluvilo o tom, že byl závadný obsah odstraněn. Tak to však není. Pouze bylo zabráněno, aby mohl být sdílen. Autor tweetu navíc objasnil, že si nemyslí, že by Dropbox dělal něco špatného.

 

Jak to funguje

Pokud se aspoň trochu pohybujete v IT oboru, jistě znáte pojem „hash“ a „hashování“. Tato funkce se totiž používá téměř všude – umožňuje přihlášení na webu, aniž by služba znala vaše skutečné heslo a podobně.

Hashovací funkce je v podstatě algoritmus, který vezme nějaká data, zpracuje je a vyplivne jedinečný identifikátor. Hash je obvykle řetězcem znaků – něco jako „4f2900f2fdfaf“ nebo „dba7b12a19fe9“. Hashe na Dropboxu jsou pravděpodobně trochu delší (aby byl možný vyšší počet unikátních identifikátorů), ale takhle nějak to prostě funguje.

fingerprint-chart

S pomocí identifikátoru můžete určit, zda je nějaký soubor stejný jako jiný soubor. Nedostanete se ale přímo k původnímu souboru.

Když nahrajete soubor na Dropbox, stanou se dvě věci. Je vygenerován hash souboru a soubor je navíc ještě zašifrován, aby se do něj nedostal žádný neoprávněný uživatel (ať už je to hacker nebo jen zaměstnanec Dropboxu). Je tedy pravda, že Dropbox šifrovací klíče schovává. Musí, kdyby byl ze zákona povinný podrobit se kontrole. Ale běžně se k nim nikdo nedostane.

Když si DMCA začne stěžovat, že se přes Dropbox sdílí nelegální obsah, přidá se hashovací soubor na černou listinu a porovná se se soubory, které jsou v datových centrech. Když se najde shoda, uživatel je upozorněný, že tento obsah nemůže sdílet.

I na Dropboxu se píše, že byste měli sdílet pouze soubory, jež máte právo sdílet s ostatními (například osobně vytvořené dokumenty). Nemáte právo sdílet soubory, u kterých nejste vlastníkem autorských práv.

dropbox-copyright

Takže se nemusíte bát. Nikde za počítačem nesedí žádný člověk (nebo robot), který by poslouchal vaši hudbu, prohlížel si fotky z vaší dovolené nebo si prohlížel vaši sbírku elektronických knížek.

Zdroj: TechCrunch, obrázky: Wikimedia Commons, Dropbox

Komentáře

Nahoru