Dřevěné baterie – lepší nápad, než byste čekali

Dřevěné baterie – lepší nápad, než byste čekali

Baterie, vyrobené ze dřeva? Proč ne.  Dřevěné plátky, obalené plechem, se mohou stát budoucností celého odvětví. Díky tomuto postupu je možné zvýšit flexibilitu baterií a uchovávat tak obrovské množství energie ekologicky přijatelným způsobem.

Baterie ze dřeva jsou v současné době testovány na Univerzitě v Marylandu. Používají sodíkové ionty místo lithiových a to, společně s použitím dřeva a plechu, může významně snížit náklady na výrobu.

Velkou výhodou dřeva coby materiálu je jeho pružnost. Dřevěná vlákna zvyšují flexibilitu baterie a činí ji tak odolnější proti opakovaným roztahováním a smršťováním, které je způsobeno pohybem elektronů při nabíjení a vybíjení baterie. Výzkumníci prohlašují, že dřevěná baterie bude schopná vydržet až 400 nabíjecích cyklů.

Inspirace pochází od samotných stromů

Inspirace pro využití neobvyklého materiálu prý přišla přímo od stromů. Dřevěná vlákna v těle stromu jsou schopna udržet a transportovat vodu, bohatou na minerální ionty, proto je dřevo vynikající materiál pro uchování tekutého elektrolytu. Dřevo tak není pouze základním stavebním materiálem, nýbrž aktivní součástí celé baterie.

Potenciál využití dřevěných baterií je soustředěn kolem možnosti snadného uchování velkých objemů energie a tudíž se nabízí jejich hlavní využití ve slunečních elektrárnách.

Zdroj: https://www.wired.co.uk/news/archive/2013-06/20/wood-batteries

Komentáře

Nahoru